burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Ананиев:

Първият белодробно трансплантиран ходи сам и диша без допълнителен кислород

Реализацията на самостоятелни проекти като в УБ "Лозенец" не противоречи на политиката на компетентните институции

Първият белодробно трансплантиран ходи сам и диша без допълнителен кислород

Всяко лечебно заведение в страната има право да предприема действия за повишаване на квалификацията на работещите в него медицински специалисти, в това число и в сферата на трансплантациите, в сътрудничество с български и чуждестранни университети и клиники. Реализацията на такива проекти не е в противоречие с политиката на компетентните български институции, особено като отчитаме необходимостта за стартиране на белодробните трансплантации в България във възможно най-ранен срок.

Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпроса на депутата от БСП проф. Георги Михайлов какво ще се предприеме, ако възможности за белодробна трансплантация наистина са налице в България независимо с или без международно участие, след белодробната трансплантация, извършена в болница „Лозенец“ и при положение, че първите обучени в чужбина наши екипи по линия на МЗ ще могат да започнат да трансплантират в края на 2020 г.  

„Университетска болница „Лозенец“ има разрешение за извършване на трансплантация на бял дроб. Специалистите на болницата, съвместно с партньорите им в Университетската болница в гр. Хановер, извършиха първата белодробна трансплантация в страната, след прекъсване от дълъг период от време на провеждането на тази дейност в страната. По време на целия процес МЗ и ръководството му бяха непрекъснато информирани за случващото се. Дежурният екип на ИА „Медицински надзор“ координира действията по донорската ситуация, транспортирането на донора от Варна до София и всички действия преди извършване на трансплантацията. След приключване на операцията бе изнесена информация пред медиите, първо от трансплантационния център, какъвто е нормалния ред, а след това и от Министерство на здравеопазването. По данни от Университетска болница „Лозенец“ към момента трансплантирания пациент се чувства добре и по отношение на него се провежда рехабилитационна програма. За да се уверя, във вторник, 12 ноември, лично посетих пациента с двама представители на пациентски организации в УБ „Лозенец“, за да се запозная със състоянието му. Човекът ни посрещна, самостоятелно се движи, без кислород, във видимо добро настроение, съвсем приятелски даже ни почерпи и кафе“, каза министърът.

„МЗ и ИА „Медицински надзор“ продължават своята работа, насочена към обучения на български специалисти, изграждане на двустранни отношения със страни с развити трансплантационни програми и реализиране на национални мерки за изграждането на съвременна система по донорство и трансплантация, която да предостави на всеки нуждаещ се български гражданин равни и адекватни възможности за трансплантация“, допълни още Кирил Ананиев.

„Този въпрос касае една немалка листа от чакащи за трансплантация български граждани, които ще бъдат поставени в много рискова ситуация, ако това начинание, което се извършва в болница „Лозенец“, не се подкрепи, за да може да се превърне в рутинна интервенция през следващите 12-13 месеца и то да може да обхване голямата част от листата за чакащи за белодробна трансплантация. Бих искал да Ви насърча успоредно с подготовката на екипите, които отиват на обучение, да се наблегне на този проблем – подпомагането на клинична база „Лозенец“ за извършването на белодробни трансплантации“, репликира проф. Михайлов.

„Нямаме различия във вижданията какво трябва да се случи в страната по отношение на трансплантацията на бял дроб. В УБ „Лозенец“, заедно с екипа от Хановер, ще бъдат направени толкова трансплантации, колкото донори имаме и разбира се според съответствията им с пациентите“, отвърна министър Ананиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3cPW

Още по темата