burevestnik.bg - Мобилна версия


Регламентиране на по-малка застрахователна сума за медсестрите искат от НСОПЛБ

Регламентиране на по-малка застрахователна сума за медсестрите искат от НСОПЛБ

Медсестрите и акушерките да бъдат обособени в отделна рискова група за застраховане, различна от тези на другите медици, с по-ниска минимална годишна застрахователна сума. Това предлагат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България в свое становище по предложената от МЗ за обществено обсъждане Наредба за задължителното застраховане на лицата, упражняващи медицинска професия.

Припомняме, предложението на МЗ е всички медици да бъдат разделени на три рискови групи, в зависимост от нивото на риска при упражняване на различните медицински професии. Според това предложение професионалистите по здравни грижи попадат в първа група.

Според НСОПЛБ обаче те трябва да бъдат изведени в отделна рискова група, като към нея могат да се добавят и други специалности като медицински лаборант, рентгенов лаборант и др. За минимална годишна застрахователна сума за едно лице от тази рискова група да се определи 10 000 лв., искат от Сдружението.

От там мотивират предложението си така: „Дейността на медицинските сестри в първичната извънболнична медицинска помощ (респ. акушерки) се свежда в огромната си част до обработване на писмена информация и административни ангажименти в практиките на общопрактикуващите лекари. Чисто медицинската им дейност е застъпена в по-малка част и се отнася до различни видове манипулации в присъствието на лекар или назначени от лекар. Определената в проекта на Приложението минимална годишна застрахователна сума за професионална отговорност (30 000 лв., б. р.) е нереално висока за медицинските сестри, попадащи в медицинска професия от професионално направление „Здравни грижи“ – възлиза на половината от минималната годишна застрахователна сума за лекар“, отбелязват от НСОПЛБ.

В становището се посочва още, че от началото на реформата не е известен случай на осъдена с парично обезщетение медицинска сестра в първичната извънболнична помощ за професионална грешка. „Общото за лицата, упражняващи медицинска професия в предложената нова група е, че не извършват както лекарите евристична дейност, а са медицински лица, които изпълняват назначения и разпореждания или имат много ограничени правомощия при упражняването на професията, което чувствително намалява отговорността им“, допълват от Сдружението.

От там искат също така и друга корекция – на минималния агрегатен лимит на отговорност за едно лице за всички събития за една година, като предлагат два варианта: за всяка от рисковите групи той да бъде опция по желание при сключването на застрахователния договор, или пък да се намали за едно лице до двукратен размер на минималната годишна застрахователна сума. Към момента според предложението на МЗ минималният агрегатен лимит е в четирикратен размер на минималната годишна застрахователна сума.

„Считаме, че минималният агрегатен лимит на отговорност за едно лице за всички събития за една година е завишен за всички групи. Той оскъпява застраховката професионална отговорност, предполагайки висока застрахователна премия. Концепция за множество нарушения при едно лице в рамките на една година, всяко от които да инициира съдебно производство, водещо до нужда от парично обезщетение, е нелогична и липсва информация да се е случвала до момента в анализите на съдебната практика. Недопустимо е да работи медицинско лице с изобилие от нарушения за една година, а проектът предвижда такава потенция за всички лекари“, отбелязват от Сдружението в мотивите си.

С всички предложения за промени на НСОПЛБ можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   BLRz

User Avatar Гост 15.07.2018 12:39:18

Стига акушерките да могат да бият бебетата.

User Avatar Гост 16.07.2018 19:44:13

до госта от 15.07.2018 12:39:18: тогава ще е криминално деяние, а не професионална грешка.

Още от Новини