burevestnik.bg - Мобилна версия


Родителите на деца с увреждания станаха "Човек на годината" 2018

Учредиха Национална гражданска инициатива „Системата ни убива всички“

Родителите на деца с увреждания станаха

Родителите на деца с увреждания получиха голямата награда „Човек на годината“ 2018 на Българския хелзинкски комитет. По традиция наградите се връчват в Международния ден за правата на човека, който светът отбелязва днес.

Председателят на комитета Красимир Кънев определи действията на майките през 2018-а като „най-масовата правозащитна акция за последните години“, а майките заявиха, цитирани от БНР: „Това, което нас ни събираше през цялото време, е да правим това, което трябва, това, което имаме на място, на което сме поставени. Направихме много, но не е всичко и ще продължим“.

Междувременно стана ясно, че в неделя, 9 декември 2018 г., част от майките са учредили Национална гражданска инициатива „СИСТЕМАТА НИ УБИВА ВСИЧКИ“.

„Облякохме в законова форма тази инициатива, която стартира преди 7 месеца след поредния 6-ти национален протест за правата на хората с увреждания в България, след години на протести и борба със системата.

След седем месеца палаткови лагери, участия в работни групи, комисии и срещи, доказахме, че когато има НИЕ и ЗАЕДНО, всеки резултат ще е успешен! Тази Национална гражданска инициатива обединява усилията на много хора, вложили душа и сърце в една кауза в името на доброто“, отбелязват учредителите.

Инициативата е подкрепена от общностите на палатковите лагери в Стара Загора, Варна, Враца, Бургас, Силистра, Сливен, Русе, Добрич, Пловдив, София и подкрепящи българи, живеещи в чужбина, информират още от Инициативата.

От там предлагат извършване на цялостна реформа в провежданите политики за хората с увреждания в България, като се започне от основни законодателни промени, сред които ратифициране на Факултативния протокол към Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, както и промяна на модела на оценка на увреждането като база за предоставяне на подкрепа на човека с увреждане. Сред предложенията са и въвеждане на индивидуална оценка на потребностите; промяна в наредбата за медицинската експертиза в България, в която ясно да се разграничи експертната медицинска оценка за вид и степен на увреждане от оценката за работоспособност (функционалност) на хората с увреждания; въвеждане на адекватна оценка на индивидуалните потребности на човека с увреждане, която да даде препоръки за необходимите мерки и средства за компенсиране на дефицитите в неговата функционалност.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   njxc

Още от Новини