burevestnik.bg - Мобилна версия


САЩ: Расте броят на хакерските атаки срещу болници и здравни компании

Обект на посегателство вече са не само големи градски, но и малки селски болници

САЩ: Расте броят на хакерските атаки срещу болници и здравни компании

Броят на хакерските атаки срещу болници и здравни компании в САЩ нараства чувствително от 2019 г. насам, информира usatoday.com.

В много случаи организирани хакерски групи, често действащи от чужбина, проникват в компютърните системи на доставчиците на здравни услуги и успяват да достигнат до критично важни файлове, което води до прекъсване на работния процес и непосредствените грижи за болните.

Според експерти тази тенденция, която става все по-отчетлива, принуждава болниците и здравните компании да обновяват системите си, за да отблъснат атаки, които могат да забавят нормалния ритъм на работа, да застрашат безопасността на пациентите и да струват милиони долари за възстановяване.

Според изследване преди десетилетие хакерите са били по-склонни да крадат лични данни като номера на социални осигуровки или кредитни карти и да продават тази информация на черния пазар. Сега те все по-често изискват плащания за откуп от болници и други доставчици на здравни услуги.

Проучване, публикувано в JAMA Health Forum, е установило, че рансъмуерът напоследък се е увеличил повече от два пъти.

Има и други разлики, като например вида на атакуваните обекти. Хакерите вече не се задоволяват с кражба на данни от големи компании, а все по-често се насочват към големи градски и малки селски болници, както и към доставчици на услуги – трети страни, които фактурират, изпращат по пощата или предоставят външни услуги на партньори.  

База данни, поддържана от Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ, показва, че структурите с най-разпознаваемите марки в сектор здравеопазване – болници и здравни компании с всякакъв вид дейност, са имали значителни пробиви в сигурността на данните, и то многократно.

Има и информация за огромни суми, които хакерска група е успяла да измъкне от болници и други фирми. През 2021 г. е установен случай на поискан и получен откуп от 100 млн. долара. Пикът на атаките е бил по време на пандемията, защото според експерти хакерите са били наясно с натовареността и уязвимостта на системите и по-високите шансове за успешен пробив.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6AuC

Още от Новини