burevestnik.bg - Мобилна версия


СЗО иска обща собственост върху ваксини срещу COVID-19, фармаиндустрията не е съгласна

СЗО иска обща собственост върху ваксини срещу COVID-19, фармаиндустрията не е съгласна

Тридесет и шест държави заедно със Световната здравна организация се обявиха в петък за обща собственост върху ваксините, лекарствата и диагностичните средства с цел справяне с глобалната пандемия COVID-19, съобщи пресслужбата на СЗО.

"Науката ни предлага решения, но за да направим така, че те да работят за всички, имаме нужда от солидарност", заяви в Женева генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейсус.

Той огласи предложенията, които, според СЗО имат за цел единствено да гарантират достъп до ваксини и терапии на всички хора във всички страни, независимо от степента на тяхното икономическо развитие.

Първото предложение е свързано с осигуряването на публичен достъп до данните от генетичното секвениране и до резултатите от клиничните проучвания.

„Правителствата и другите финансиращи организации трябва да бъдат насърчавани да включват клаузи в споразуменията за финансиране с фармацевтични компании и други институции за справедливо разпределение, достъпност и публикуване на данните от клиничните изпитвания. Трябва да има лицензиране на всяка потенциална терапия, диагностика, ваксина или друга здравна технология на патента с лекарства, както и подкрепа на всеки обществен здравен орган, който работи за увеличаване на достъпа и улесняване разработването на животоспасяващи лекарства за страни с ниски и средни доходи“, каза д-р Гебрейсус.

Също така, по думите му следва да бъде насърчавано разгръщането на отворени иновационни модели и трансфер на технологии, които да увеличават местния капацитет за производство и доставка на лекарства, средства за диагностика и ваксини, в това число и чрез стимулиране на взаимно сътрудничество.

Инициативата на СЗО спечели подкрепа от Бразилия, Южна Африка, Пакистан, Малайзия, Индонезия, Белгия, Нидерландия и Норвегия.

Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации обаче изрази несъгласие с някои предложения на СЗО с аргумента, че те предполагат нарушаване на правата върху интелектуална собственост, които не са отстъпени или предоставени глобално, и това е потенциална пречка.

Лидерите на фармацевтичната индустрия също така предупредиха, че не е редно да не се споделят патенти:

"Ако не се защитава интелектуалната собственост, тогава по същество никой няма стимул за новаторство", заяви главният изпълнителен директор на компанията "АстраЗенека" Паскал Сорио, цитиран от ДПА.

Подобно становище изрази и главният изпълнителен директор на компанията Пфайзер Алберт Бурла. "Това е абсурдно и в този момент дори е опасно", каза той. Излагайки аргументите си, Алберт Бурла подчерта, че фарминдустрията поема риск за милиарди долари при разработване на ваксини, които може да проработят, но може и да се окажат неефективни.

Фармацевтичните лидери обаче изразиха съгласие със СЗО, че бъдещите ваксини срещу Covid-19 трябва да бъдат предлагани на достъпни цени, за да бъдат защитени хората и в бедните и в богатите държави.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   xLBb

User Avatar Да да 02.06.2020 09:58:31

Този корумпиран гном стига се е изказал! Корумпирани организации като СЗО нищо не правят, само пари лапат

Още от Новини