burevestnik.bg - Мобилна версия


СОНМ: Създаването на Национален хъб за борба с рака е критична стъпка за справяне с пропуските в системата

СОНМ: Създаването на Национален хъб за борба с рака е критична стъпка за справяне с пропуските в системата

„Създаването на Национален хъб за Мисията за борба с рака е критична стъпка за справяне с пропуските в системата за онкологичните грижи в България“. Това каза доц. д-р Желязко Арабаджиев, член на Борда на Мисията за борба с рака към Европейската комисия, по време на Национална онкологична конференция СОНМ-МОРЕ 2024, която се проведе от 17 до 20 октомври в курорта Златни пясъци.

По думите му пътеводителят на хъба очертава стратегическия план за създаване на централизирана рамка за синергия и взаимодействие, която ще подобри грижите за онкологично болните, ще насърчи сътрудничеството между заинтересованите страни и ще осигури успешно изпълнение на националните и европейски инициативи в борбата с рака в съответствие с концептуалните модели на ECHoS и Европейската мисия за борба с рака.

„Пътеводителят се основава на идентифицираните проблеми и пропуски в настоящата онкологична инфраструктура в България. Основната цел на Мисията за борба с рака е изграждане на единна рамка, да подпомага изследователската и научна дейност и е пряко свързан с изпълнението на Националния план за борба с рака. Целта му е да подобри грамотността и осведомеността за рака в обществото“, каза още доц. Арабаджиев.

„В България имаме много пречки, но се радвам, че в Европейската мисия за борба с рака има български представител. Има твърде много неща, които трябва да се направят. Това е надорганизационна структура, която трябва да бъде създадена, за да няма личностни борби, а всички да вървим в една посока“, каза доц. Ася Консулова, ръководител Клиника по медицинска онкология към УСБАЛО, София и член на УС на СОНМ.

„Пациентите с рак нямат време и съответно няма време за губене в това, което трябва да направим“, допълни още тя.

Зам.-ректорът на МУ-Плевен проф. Савелина Поповска каза, че в университета се предлага медицинската онкология като бакалавърска степен. Освен това обучават специализанти в молекулярната онкология, както и специалисти от различни специалности в роботизираната хирургия. „Нашата програма обаче не е хармонизирана с други университети в Европа и целта ни е това да се случи. Липсва ни и задължителното продължаващо обучение, което да позволи на всички лекари да са запознати с всички иновации и открития в онкологията“, каза тя.

Председателят на Онкологичната платформа на EFPIA и член на консултативния съвет на ECHoS Ивана Катанео заяви, че всички тези организации нямат право провал, защото от техните действия зависи живота на 3 млн. души в Европа.

Според Джордж Капетанакис, президент на борда на директорите на Гръцката федерация за борба с рака – ELLOC и Президент на Асоциацията на пациентите с рак в Пиерия, гражданското общество е от съществено значение в реализирането на стратегията на Мисията за борба с рака. „Имаме огромни различия в страните-членки и затова трябва да комуникираме плана много добре, отчитайки различията. Общото между всички ни на Балканите е липсата на политическа воля в реализирането на Мисията за борба с рака“, каза Капетанакис.

Според него трябва да има такава структура, която да не зависи от политическите промени. „Трябва да ангажираме максимално гражданското общество и да изградим свързващо звено между всички системи, ангажирани с борбата с онкологичните заболявания“, каза още Джордж Капетанакис.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hV3L

User Avatar По Джером K. Джером 21.10.2024 22:50:49

Празни мисли на един празен човек, пардон - на едни прадни хора. Тази празнота обаче носи много пари. Страшно много. И нищо за пациентите. Нищо за обикновените лекари и сестри в онкологиите.

User Avatar Важното е 21.10.2024 12:14:53

Какво е казал Стоичков “който играе пичели”. А тез добре ще захлебят

Още от Новини