Европейските граждани се ползват с различни права, когато става въпрос за мобилност в рамките на ЕС, включително правото да се потърси здравна помощ в друга държава членка, въпреки че европейска директива от 2014 г. регламентира общи принципи за пациентите при трансгранично здравно обслужване, съобщават от Public Policy Exchange.
Според Директивата за трансграничното здравно обслужване пациентите могат да получат здравно лечение, включително и планирани процедури, в друга държава членка на ЕС и впоследствие разходите им могат да бъдат възстановени до нивото, които покриват здравноосигурителните фондове на собствената им държава.
Почти три години след крайния срок за транспониране на директивата в националните законодателства и въпреки данните, показващи, че около половината от гражданите на ЕС са отворени за идеята за медицински туризъм, реално много малко от тях се възползват от възможността. Разходите за трансграничното здравно обслужване пък са едва 1% от общите разходи на ЕС за обществено здравеопазване.
Причините за недостатъчното използване на този инструмент е липсата на осведоменост на пациентите за самата директива. Според данни на Евробарометър за правата на пациентите, само 1/10 от европейците са информирани за възможностите на трансграничното здравно обслужване. Друга причина е в схемите за възстановяване на разходите, както и процедурите за предварително разрешение, които се различават в държавите членки и могат да възпрат пациентите, които търсят лечение в чужбина.
Реализирането на пълния потенциал на разпоредбите по директивата също все още не е факт. През март 2017 г. ЕК стартира европейските референтни мрежи (ЕРМ), за по-пълно диагностициране и лечение на редките заболявания. Работата им обаче е затруднена от неизползването в пълнота на телемедицината и електронното здравеопазване, включително транснационалните валидни електронни рецепти. Сред бариерите за работата на референтните мрежи са и липсата на оперативна съвместимост и необходимостта от поверителност, отчитат от Public Policy Exchange.
Коментари по темата
И какво?! Англичани, французи, германци и т.н. тук ли да дойдат да се лекуват.