burevestnik.bg - Мобилна версия


1 декември - Световен ден за борба с ХИВ/СПИН

Светът се отдалечава от глобалната цел - СПИН да остане в историята до 2030 г.

За периода 2018 г. - 2021 г. заразените с ХИВ европейци са повече от диагностицираните

Светът се отдалечава от глобалната цел - СПИН да остане в историята до 2030 г.

Близо 12,5% от случаите на ХИВ в ЕC и държавите от Европейското икономическо пространство – Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, остават недиагностицирани. Затова алармира СЗО – Европа в доклад по повод Световния ден на ХИВ/СПИН, който отбелязваме днес.

В него се посочва, че за периода 2018 г. - 2021 г. заразените с ХИВ европейци са повече от диагностицираните.

„Всички би трябвало да бъдат обезпокоени от данните за тестване на ХИВ“, коментира по този повод регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге. Той е категоричен, че продължаващото стигматизиране на хората с ХИВ води до отказ от тестване и отдалечава света от глобалната цел да бъде сложен край на СПИН до 2030 г.

Според СЗО услугите, свързани със СПИН, трябва да бъдат по-достъпни.

„Трябва да сме сигурни, че никой не се страхува от тест, не изпитва срам, отчаяние или изолация“, каза д-р Клуге.

Директорката на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията Андреа Амон уточни, че тестовете за ХИВ са ключови, тъй като късното диагностициране увеличава вероятността от тежко протичане на болестта и смърт, а нелекуваните носители на вируса могат да заразят своите сексуални партньори.

През 2021 г. в 46 от 53 държави в Европейския регион на СЗО броят на ХИВ позитивните е нараствал с 300 нови случая на ден, сочат данните на СЗО.

В това отношение Европа не се различава от останалите континенти, а последният доклад на организацията UNAIDS огласява същия очевиден факт – светът няма да постигне целта за глобално ликвидиране на СПИН до 2030 г. и причината за това са социалните неравенства.

Докладът на UNAIDS е озаглавен „Опасни неравенства“ и в него се подчертава, че единственият път за всеобща победа над СПИН е справянето с неравенствата – между възрастни и деца, между мъже и жени, между хетеросексуални и хомосексуални,, между хора от богатите и от бедните страни.

Докато над три четвърти от възрастните, живеещи с ХИВ, са на антиретровирусна терапия, малко над половината от децата с ХИВ са на животоспасяващи лекарства, се отбелязва в доклада, а това има смъртоносни последици.

През 2021 г. децата представляват само 4% от всички хора, живеещи с ХИВ, но 15% от всички смъртни случаи, свързани със СПИН.

Преодоляването на празнината в лечението на деца ще спаси животи, посочват авторите на доклада.

Дискриминацията, стигматизирането и криминализирането на ключови популации като хомосексуалистите в някои страни струват животи и пречат на света да постигне договорените цели за СПИН, категорични са от UNAIDS.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   A6eB

User Avatar Гост 01.12.2022 10:17:54

Тук се пропуска въздействието на ковид инфекцията и неубедителната намеса с ваксините.

Още от Новини