burevestnik.bg - Мобилна версия


Скрининговите програми подпомагат финансовото положение на общинските болници

Скрининговите програми подпомагат финансовото положение на общинските болници

Скрининговите програми на общината подпомагат финансовото положение на нашите лечебни заведения. Това каза пред Zdrave.net директорът на дирекция „Здравеопазване“ към Столична община д-р Моника Чеуз.

„Сред тези, които са минали на прегледа от нашия контингент, са открити патологични изменения и апелът на водещите скрининга е да насочваме все повече и повече мъже за изследвания“, каза още д-р Чеуз.

„Благодарение на скрининга на простата, който въведохме миналата година, са се увеличили много пациентите в общинските урологични отделения“, допълни и председателят на Комисията по здравеопазване и социална политика д-р Веселин Милев.

По отношение на искането на управителя на СБАЛОЗ-София д-р Борислав Димитров финансирането по профилактичните програми за рак на гърдата, рак на шийката на матката и рак на простата към Столична община да бъде увеличено с 88%, д-р Милев припомни, че тое е прието е за сведение от Комисията и е насочено към дирекция „Здравеопазване“.

„Разгледано е писмото с искането, при възможност и наличие на средствата, увеличението ще бъде отразено в новите договори. Много неща се заплащат от държавата. Това, което излиза извън пакета, заплащан от другите структури, ще бъде поето от Столична община“, каза д-р Чеуз.

„Ние профилактични прегледи заплащаме много и СБАЛОЗ е на челно място предвид спецификата на дейността. Неговото искане обаче е да бъдат заплатени и допълнителни прегледи, които не се заплащат от Здравната каса. Експертните групи договарят със Здравната каса пакета, който се обслужва по дадена специалност. В  тях влизат националните консултанти, чиято експертна оценка не подлежи на коментар. Щом като експертът е преценил, че три или четири пъти годишно да бъдат извършвани тези прегледи, ние не можем да настояваме пакетът да се допълни с още един“, уточни д-р Чеуз.

„Няма как щом експертът е преценил, че за определено заболяване са нужни три изследвания годишно, ние да казваме, че е нужно и четвърто, че и да го платим“, допълни д-р Милев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cT@7

User Avatar Гост 31.01.2019 12:41:45

А защо нищо не се прави за профилактика и скрининг на рака на дебело черво?

Още от Новини