Европейската платформа за мониторинг на недостига на лекарства (ESMP) стартира с основен набор от функции, информира пресслужбата на Европейската агенция по лекарствата (ЕМA).
Използвайки тази първа версия на ESMP, притежателите на разрешение за употреба (ПРУ) вече могат да подават данни за рутинно докладване на недостига на централно разрешени лекарства. Тази първа стъпка бележи началото на преходен период, който ще приключи на 2 февруари 2025 г., когато използването на платформата става задължително.
Пускането на ESMP е важен крайъгълен камък в усилията за справяне с недостига на лекарства и гаранция, че лекарствата са достъпни за пациентите, когато и където имат най-голяма нужда от тях, категорични са от европейския лекарствен регулатор.
Платформата ще централизира и автоматизира събирането на данни за недостига на лекарства, предоставяйки на регулаторните органи достъп до изчерпателна информация в реално време. Това ще доведе до подобряване на превенцията, мониторинга и управлението на недостига на лекарства в ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП). Стартирането на функционалността за рутинно докладване на липси ще бъде последвано от пускането на втората версия на ESMP през февруари 2025 г. с пълния набор от функции за притежателите на разрешение за употреба (ПРУ) и националните компетентни органи.
Дотогава ПРУ и националните компетентни органи също ще могат да подават данни за предлагането, търсенето и наличността на централно и национално разрешени лекарства по време на кризи и действия за готовност, под ръководството на Изпълнителната ръководна група на EMA относно недостига и безопасността на лекарствени продукти (MSSG).
Тези действия за готовност се предприемат с цел мониторинг и смекчаване на недостига на подгрупи лекарства, какъвто например беше случаят с антибиотиците през 2023-2024 г.
ESMP също така ще улесни достъпа до публично достъпна информация за недостига на отделни лекарства в каталога за недостиг на EMA и националните каталози за недостиг.
Въпреки че притежателите на разрешение за употреба все още ще могат да докладват за недостиг на централно разрешени лекарства чрез редовния процес до 2 февруари 2025 г., е добре те да се запознаят с платформата преди използването й да стане задължително след преходния период, препоръчват от агенцията.
Създаването на платформата ESMP има за цел да улесни обмена на информация и по този начин да допринесе за предотвратяване на тежките кризи с недостиг на лекарства. Подобрената комуникация между EMA, националните компетентни органи и индустрията е от съществено значение за осигуряването на лекарства за пациентите по време на извънредни ситуации в областта на общественото здраве и големи събития. Редовни актуализации относно графика и развитието, както и информация за достъп до ESMP са достъпни на уебстраницата на ESMP, информират още от агенцията.
Коментари по темата
Не недостиг, има пълна липса у нас на лекарството Retarpen, същото се отнася и за лекарството Daktacort и Lorinden"C".