burevestnik.bg - Мобилна версия


Стартира изработването на нова процедура за информирано съгласие

Лекари, пациенти и юристи създават работна група, която ще пише правилата

Стартира изработването на нова процедура за информирано съгласие

Работна група от специалисти по акушерство и гинекология и пациентски организации започват работа по изработването на нова процедура за информирано съгласие при медицински интервенции, съобщи БНР. Първата среща ще се състои на 3-ти февруари в офиса на Националната пациентска организация. Кръглата маса ще бъде посветена на пациентските права. В работната група участват специалисти по акушерство и гинекология, представители на Асоциацията на студентите медици в България, Националната пациентска организация, Българската асоциация за закрила на пациентите.

„Информираното съгласие реално е документ, който удостоверява, че пациентът разбира състоянието си и е съгласен да му бъдат извършени съответни процедури. Според законодателството и установените медицински практики всички имаме право на достъп до отворена информация, според която можем да решим дали да приемем предложеното ни лечение или не“, коментира Мария Георгиева, председател на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“.

По нейните думи процесът по обмен на информация между лекар и пациент не се случва или се случва рядко, а най-често практиката е съгласието да се подписва набързо преди операция, без всякакви разяснения за болния. Липсва превод на медицинските термини на разбираем език, както и осъзнаване за реалните последствия от лечението, каза още Георгиева. Според нея в 80% от случаите при жени, страдащи от ендометриоза се наблюдават съществени пропуски в процеса по информиран избор.

 „Информираното съгласие е процес и най-често допусканите практически грешки са хората да мислят, че това са едни хартии и документи, които трябва да се подпишат“, коментира адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право.

„Има случаи, в които изобщо не е необходимо да стигаме до хартията, но трябва да минем през процеса. И този процес на информирано съгласие е изключително важен, защото чрез него ние и в законов аспект можем да поставим пациента в центъра на грижата, можем да спазим неговите пациентски права и можем от друга страна да гарантираме на лекарите, че ще работят сигурно“, категорична бе адв. Петрова.

Мария Георгиева уточни, че инициаторите на идеята очакват подкрепа от страна на изпълнителната и законодателната власт и потвърждение за участие в работната група от няколко институции и организации. Когато това се случи, ще бъде обявен и пълния й състав, стана ясно от думите на Мария Георгиева.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Y$Wg

Още от Новини