burevestnik.bg - Мобилна версия


Столична община подписа меморандум за сътрудничество с Дружеството на кардиолозите

Столична община подписа меморандум за сътрудничество с Дружеството на кардиолозите

Кметът на Столичната община Васил Терзиев подписа Меморандум за сътрудничество с Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ) с председател доц. д-р Васил Трайков, съобщиха от общината. С Меморандума двете страни се обединяват да работят съвместно в борбата за човешкото здраве и превенцията на сърдечносъдовите заболявания.

"Благодаря на доц. д-р Васил Трайков и Дружеството на кардиолозите за професионализма и отговорността към този национален проблем. Сътрудничество с Дружеството на кардиолозите и Столичната община е изключително важно. Човешкото здраве е приоритет и цел, която ни обединява независимо от политически цвят. София може да бъде добър пример в това отношение – да покаже кой е правилният път в превенцията на сърдечните заболявания и постигането на здравословен начин на живот." Това каза кметът Васил Терзиев. По думите му "наша дългосрочна цел е здравето на децата, затова искаме да възпитаме у тях добри навици за здравословно хранене и начин на живот, а чрез младите хора да достигнем до възрастните и да видим промяна на обществото ни", каза кметът Терзиев.

„Разработили сме основите на Национален план за сърдечносъдово здраве и неговите приоритети са заложени в настоящия Меморандум. Подписването му от Столична община за нас е знак, че вниманието на институциите е фокусирано и следващата стъпка е инициирането на междуведомствена работна група в Министерство на здравеопазването“, заяви доц. Трайков.

„Широката подкрепа е изключително важна и подписването на Меморандума днес е важна крачка напред“, посочи проф. д-р Кирил Карамфилов – бъдещия председател на Дружеството.

„В България годишно от болести на кръвообращението загиват между 70-75 хиляди души, което представлява смъртност от 1100 на 100 хиляди души, което е около три пъти повече от средната стойност за Европа. Преждевременната смъртност у нас е два пъти по-голяма от средните нива в ЕС, което заедно с тежката демографска криза в страната и чувствително по-ниската очаквана продължителност на живот спрямо другите европейски държави неминуемо ще повлияе на пазара на труда и на коефициента на заетост в бъдеще. Необходимо е широко мултисекторно обединение и устойчиви решения за справяне с негативните последици от сърдечносъдовите заболявания в страната“, се казва в преамбюла към Меморандума.

Приемайки като основна своя цел извеждането на сърдечносъдовите заболявания на нивото на водещ национален здравен приоритет, Столична община и ДКБ се обединяват около въвеждането на конкретните препоръки за действие, описани в Европейския план за борба със сърдечносъдовите заболявалия (ССЗ), подкрепен от Европейската комисия. В Меморандума е записано още, че само с активното сътрудничество между институциите, кардиологичната научна общност, съсловните организации и неправителствения сектор може да се гарантира постигането на реални резултати за гражданите на България по отношение на ефективната борба със сърдечносъдовите заболявания.

Страните ще си сътрудничат чрез пилотни и стратегически проекти за превенция и профилактика на ССЗ, за намаляване на рисковите фактори, водещи до ССЗ в рискови групи, за развитие на иновативни решения и модерна инфраструктура, обезпечаващи навременния достъп до качествена диагностика и лечение, рехабилитация и подпомагане на доброто качество на живот на пациентите със сърдечносъдови заболявания, в това число и чрез дигитални решения.

Ще бъде развивано междуинституционално сътрудничество и координация по отношение на първичната превенция за намаляване на преждевременната смъртност и заболеваемост на популационно ниво; вторичната превенция чрез ранно откриване, скрининг и диагноза; ранна намеса, достъп до здравна грижа и оптимално лечение; рехабилитация; качество на живот и други психо-социални показатели в спектъра на ССЗ; установяване и споделяне на добри практики от изготвянето, приемането и прилагането на други европейски Национални планове за сърдечносъдово здраве; обмен на информация и синхронизация с изпълнението на Европейския план за сърдечносъдово здраве.

Ще бъде създадена работна група към Столична община с регулярен работен режим, която да води и синхронизира изготвяне, приемане и прилагане на проекти и действия. Ще бъде разработена и реализирана дългосрочна национална комуникационна и PR стратегия, включително обучения, семинари и конференции, организирани от всяка от страните, които повишават информираността и развиват капацитета на гражданите о общността по отношение на превенцията на ССЗ.

Меморандумът влиза в сила от датата на подписването му от страните. От момента на гласуването на решението в СОС пък започва активна кампания за превенция на използването на забранени и вредни субстанции от ученици и подрастващи в училищата на град София.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   R6LE

User Avatar Гергана 02.10.2024 06:38:18

Мръсният въздух е важен рисков фактор за ССЗ. Не само изгорелите газове от автовобилния трафик, но и високата запрашеност в града, са предпоставка за редица заболявания.

Още от Новини