„Възприехме мисията да създадем група от медицински специалисти с интереси в областта на симулационното обучение като се оформи малка, но посветена общност от колеги, отправили взор към бъдещето на медицинското образование – смяна на досегашната парадигма за обучение на бъдещите лекари при леглото на болния с нова, акцентираща на изключително добрата практическа подготовка, без да е компрометирана сигурността на пациентите”.
Това каза директорът на първия по рода си у нас Медицинския Симулационен Тренировъчен Център (МСТЦ) на МУ–Пловдив проф. д-р Благой Маринов по повод Националната конференция по симулационно обучение в медицината, която се проведе на територията на университета, съобщиха от учебното заведение.
Средствата за обучението се простират от таск-тренажори, с които се овладяват ежедневни процедури и манипулации, до невероятно реалистични кибернетични манекени, използвани за трениране на клиничното мислене и развиващи способностите за вземане на решения. Венецът на МСТЦ са най-модерните симулатори за виртуална реалност в областта на лапароскопската хирургия, ендоскопията, артроскопията и инвазивната кардиология.
„Медицинския Симулационен Тренировъчен Център на МУ–Пловдив се разви изключително успешно през последната година. В момента имаме най-ниската възможна латентност на придобиване на нови симулатори и технологии в България, т.е. от появата им на световния пазар до въвеждането им в експлоатация в МСТЦ, има по-малко от година. Можем да се похвалим, както с придобиването на нови симулатори, така и с интензивно развитие на курикулумите и технологиите, интегриращи отделните елементи на тренировъчния процес. Безспорно най-впечатляващите придобивки са Виртуалната операционна зала (Virtual OR™), която е значимо надграждане на лапароскопските симулатори”, заяви още проф. Благой Маринов.
Той припомни, че през изминалата година е придобита цялостна система за обучение по ултразвукова диагностика, включваща възможности за ехография на вътрешни органи, сърце включително трансезофагеално изследване, торакс и шия. С помощта на няколко приставки е възможно мониториране на бременността във всички триместри, в това число проследяване на невроанатомия на плода. Интерес представлява и модула FAST, с който могат да се обучават хирурзи за фокусирана оценка на пациенти с травми и вътрешни кръвоизливи. Всички симулатори на МСТЦ бяха свързани в единна облачна система, която съдържа данните на всички обучаващи се и следи индивидуалния им прогрес. С новопридобития софтуер PRS Studio кардиолози, неврохирурзи и съдови хирурзи имат възможността да създадат тренировъчен модел на реален пациент, като „упражнят“ интервенцията предварително.
В МСТЦ на МУ–Пловдив се обучават както студенти, така и специализанти и млади лекари, желаещи да разширят процедурната си компетентност. Част от медицинските специалности, изучавани в III-VI курс вече са включили симулацията в задължителната си програма, като нивото на удовлетвореност сред студентите е сред най-високите.
„Сред предимствата на симулационното обучение трябва да се изтъкнат изключителната практическа насоченост, обучението в малки групи и възможността за практикуването на сложни манипулации в среда без риск за пациента”, твърди още проф. Маринов.
МУ–Пловдив е посветен на имплементиране на най-високите стандарти в медицинското образование и затова създава възможности за допълнително обучение по високоспециализирани дейности на студенти от последните курсове. Налице са реални предпоставки за провеждане на студентски инициативи на университетско и национално ниво – конференции и уъркшопове на Студентски съвет и Асоциацията на студентите медици. Активността на чуждестранните студенти също е значителна – не случайно най-много отбори за състезанието по решаване на клинични задачи по системата BodyInteract бяха излъчени от техните представители. Последното беше проведено в рамките на Националната конференция по симулационно обучение в медицината, като се превърна в нейно централно събитие и затвърди увереността, че това е насоката, в която трябва да се движим, подчерта още проф. Благой Маринов.
През 2019 г. той има намерение да разшири дейността на Медицинския Симулационен Тренировъчен Център на МУ – Пловдив, като предостави още повече симулационни курсове и обучения. Вече е факт първото издание на специална книжка с всички предлагани обучения. Тя се разпространява по линия на Отдел следдипломно обучение на МУ–Пловдив и е налична и на сайта на МСТЦ (https://medsim.mu-plovdiv.bg).
„Интересна нова инициатива ще бъде предлагането на т.нар. хибридни обучения, в които да бъдат ангажирани цели екипи по специалности, също така обсъждаме възможността за имплементирането на цели клинични сюжети, които да започват на таск-тренажорите, да преминават през манекените и да завършват на симулаторите за виртуална реалност. Ще работим и за по-тясната интеграция на симулационното обучение в националните програми за специализация, както и с научните дружества по отделните специалности за организиране на съвместни събития”, съобщи директорът на МСТЦ проф. д-р Благой Маринов.
Програмата на конференцията беше наситена с лекции на водещи специалисти от страната и чужбина и представители на индустрията за производство на симулационни технологии.
Сред лекторите бяха проф. Росен Димов и доц. Николай Белев – водещи лапароскопски хирурзи и инструктори в МСТЦ, проф. Евангелос Георгиу – председател на международния комитет на American Colelge of Surgeons/Acredited Education Institutes, проф. Спирос Стергиопулос – национален директор на програмата Advanced Trauma Life Support (ATLS) за Гърция, изпълнителните директори на 3D Systems, BodyInteract и Gaumard Scientific.
Коментари по темата