Екипът на здравния министър Кирил Ананиев представи изготвения от МЗ план за оздравяване на областната болница във Враца пред директора на лечебното заведение Орлин Цветков и началници на отделения в МБАЛ, съобщават от ведомството, като уточняват, че МЗ е получило подкрепата на присъстващите за предстоящото преструктуриране на лечебното заведение.
Предвижда се съществено намаляване на разходите за издръжка и за външни услуги. Оздравителните действия включват основно обединяване на отделения и оптимизация предимно на административен персонал. Не е предвидено съкращаване на лекари. Промените предвиждат и намаление на легловата база – от 315 на 270 легла.
Планът за оздравяване на врачанската болница, подобно на този за МБАЛ – Ловеч, е съобразен с потребностите на населението от медицински грижи в региона. Министър Ананиев поясни, че МЗ изготвя общи правила за финансово управление и контрол в лечебните заведения, които ще бъдат предоставени и на МБАЛ „Христо Ботев“.
„Усилията ни са насочени в посока, болницата да работи така, че да дава качествена здравна услуга на гражданите, но и да е осигурен оптимален паричен поток с ясно фиксирани средства за заплати, издръжка, доставка на лекарства, консумативи и др.“, заяви министър Ананиев и призова началниците на отделения в болницата, ако имат предложения за оптимизиране на работата им, да ги предоставят на МЗ.
В момента МЗ води разговори с кредитори на лечебното заведение за вдигане на запорите. Това ще позволи да се договорят средномесечни нива на погасяване, така че болницата да не генерира нов дълг, а успоредно с това да се върви към разплащане на старите просрочия и своевременно изплащане на заплати. „Планът за преструктуриране ще ви осигури спокойствие да реализирате текущата си дейност и нито един пациент от областта да не остане без необходимата му здравна грижа“, заяви министърът.
„Имаме общ интерес – укрепването на болницата и запазване на конкурентоспособността ѝ, така че лечебното заведение да удовлетворява здравните нужди на гражданите“, подчерта министър Ананиев. В рамките на дебата по плана за оздравяване присъстващите на срещата изразиха категоричното си съгласие с мерките, начертани от екипа на МЗ.
През следващата седмица заместник-министър Жени Начева ще представи оздравителния план пред персонала на МБАЛ „Христо Ботев“ във Враца.
В срещата участваха още народният представител Петя Аврамова, областният управител Малина Николова и кметът на община Враца Калин Каменов.
Коментари по темата
Тези хубавци от снимката са мълчали като риби, разбира се. Покорно са се подложили да им го вкарат. Щом келнерката-депутатка е тръгнала да спасява болницата, нищо добро не я очаква. А директорът е марионетка - партийна калинка.
Господин министър Ананиев, смятате ли да предприемете съкращения в повереното Ви министерство и неговите регионални подразделения - РЗИ, в подчинената Ви Агенция "Медицински одит", в НЗОК, на която бяхте предсадетел на Надзорния съвет доскоро, и в регионалните здравни каси. Ако отговорът Ви е "да", то аз съм Ваш фен.
Един лекар не може да лекува повече от определен брой пациенти . Да се изчисляват лимитите и по броя на лекарите и тяхната квалификация и специалност , и според осигуреност със сестри .
1.Лекари за съкращаване няма, които можеха, сами напуснаха, а останалите, съгласни да работят без заплати по различни причини, не могат да направят графика. 2. Не може да се излезе на печалба, когато се увеличават разходите и има лимит на приходите-елементарна аритметика. 3. Дали присъстващите са разбрали, че с "категоричното си съгласие" МЗ им вменява отговорността за бъдещия провал, т.е. използвани са целите на МЗ и НЗОК срещу колегите си. 4. Някой от присъстващите лекари каза ли нещо въобще или послушно си мълчаха.5. Споменахте ли нещо за"надлимитната дейност и заплащането й. 6. Срам ме е от вас, не че някой го интересува