burevestnik.bg - Мобилна версия


Сърдечносъдовите заболявания убиват 17 милиона души всяка година

25% от тях се дължат на т. нар. внезапна сърдечна смърт

Сърдечносъдовите заболявания убиват 17 милиона души всяка година

Сърдечносъдовите заболявания са причина за 17 милиона смъртни случаи всяка година в целия свят. 25% от тях се дължат на т. нар. внезапна сърдечна смърт (ВСС). Данните съобщи д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив на онлайн семинар на тема „Превенция на внезапната сърдечна смърт“. Той посочи, че половината от случаите на ВСС са първа проява на сърдечно заболяване.

За съжаление по-голямата част от случаите на внезапна сърдечна смърт се случват извън дома, а при тях преживяемостта е много малка – около 6%. Шанс за спасяване на пациента има, ако инцидентът се случи на оживено място, особено ако наблизо има автоматичен външен дефибрилатор или линейката пристигне за кратко време, разясни специалистът. От ключово значение и да се прави сърдечен масаж, докато пристигне спешният екип. В САЩ едва 2% от достигналите пациенти с ВСС са изписани живи. При тези хора обаче остава рискът да получат живозастрашаваща аритмия през втората година е около 60%.

Поради тази причина от особено значение е превенцията на това състояние, изтъкна той.

Животоспасяващи за пациентите с повишен риск от подобни проблеми са различните видове дефибрилатори. При съчетанието и с подходяща терапия рискът от внезапна сърдечна смърт  при тях може да се намали с 60-70%, поясни д-р Джинсов. Особено рискови са пациентите с хронична сърдечна недостатъчност с фракция на изтласкване по-малка от 30%,  разясни той в отговор на въпрос на Zdrave.net. Именно при тях е показана профилактиката с кардиодефибрилатор. В още по-голям риск са и пациенти, които вече имат прекаран миокарден инфаркт.Силният пол също е по-рискова група.

Кардиовертер дефибрилаторът е специално устройство, което се поставя в тялото на пациента, и при възникване на животозастрашаващи аритмии изпраща електрически импулси към сърцето, които прекъсват аритмията и така му спасява живота.  В зависимост от вида на дефибрилаторите цената варира от над 10 300 лв. до над 16 000 лв., като въпреки увеличената реимбурсна цена от НЗОК, доплащането за пациентите е съответно между 1800 и 8000 лв. Фактът, че доплащането е високо, се явява проблем за част от пациентите, които не могат да си го позволят, стана ясно от думите на специалиста. В същото време нуждаещите се от подобен апарат са хиляди. Надяваме се това животоспасяващо лечение скоро да бъде достъпно за всички, които се нуждаят от него, допълни д-р Джинсов.

През 2020 г. в България са поставени едва 179 такива устройства, което прави около 25 дефибрилатора на 1 000 000 население. За сравнение в Европа сe имплантират повече от 150 на милион население, а в Германия над 300 на милион. „България сериозно изостава в имплантирането на устройства, които предотвратяват внезапна сърдечна смърт и една от причините за това е необходимото доплащане от страна на пациентите“, допълни доктор Джинсов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   dNMW

Още от Новини