burevestnik.bg - Мобилна версия


Със зрелищно учение приключи Третият междунарен семинар по антитероризъм

С практическо учение за координация и организация на действията на различните институции в отговор на природни бедствия, масови безредици и терористичен акт завърши Третия международен семинар по антитероризъм, организиран от Медицински университет – Варна, съвместно с УМБАЛ „Св. Марина“ и Посолството на държавата Израел в България, съобщиха от пресцентъра на университета.

За пръв път Медицински университет - Варна инициира практически опит за синхронизиране на действията на всички институции при атентат, като се акцентира върху координацията и организацията на действията на различните екипи в отговор на природни бедствия, масови безредици и терористичен акт.

В симулацията взеха участие отряди за бързо реагиране на Военномедицинска академия – София, ДОТИ, ОД на МВР – Варна, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Варна, БЧК, Военноморска болница – Варна, в пълна координация с щабовете при Областния управител на област с административен център – Варна и Кмета на община Варна.

„Това, което се случва днес е инвестиция. Това, което ние правим, ще се връща многократно, ще бъде платено със спасени човешки животи, за да може, ако подобен инцидент наистина се случи, да бъдем подготвени, всеки да знае своето място и задължения и пострадалите да получат адекватна медицинска помощ“, заяви Ректорът на Медицински университет – Варна проф. д-р Красимир Иванов.

Специално за събитието пристигна заместник министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков, който обеща, че това няма да е последното подобно учение. „Такива учения трябва да се разиграват по няколко пъти в годината, за да се отработи координацията между всички институции и да постигнем готовност за адекватна синхронизирана реакция при бедствени ситуации“, допълни проф. д-р Радослав Радев – декан на Факултета по медицина в МУ-Варна.

Висока оценка на учението дадоха гост-лекторите на Третия международен семинар по антитероризъм, които са в България, за да споделят своя опит за реакциите и действията при подобни ситуации. Това са експерти от Института по контратероризъм в Израел, както и от университетските болници в Йерусалим и Хайфа, от Посолството на САЩ в България и Университета в Калгари, Канада.

„Екипите бяха много добре подготвени и всеки знаеше каква е задачата му. На пострадалите бе оказана адекватна медицинска помощ, според необходимостите и спешността. Изглежда, че всички работят много добре заедно и знаят задачите си“, сподели Джули Бенденищи – ръководител сектор „Международна и хуманитарна медицина“ в Университетската болница в Хадаса.

Изпълнителният директор на Университетската болница „Рамбам“ в Хайфа проф. Майкъл Халбертал поздрави организаторите за високия професионализъм при реализиране на практическото учение. „То безусловно носи полза за адекватните реакции и координация при евентуални събития с масови поражения. Преди всичко за екипа е важна сигурността, така че първите, които се появят трябва да покажат дали е безопасно за другите да влизат на мястото на инцидента. Основната идея е съвместната работа на екипите. Някой трябва да следи за спазването на сценария, а екипите да работят заедно“, допълни той.

В знак на признателност за споделения опит, ректорът на Медицински университет-Варна връчи сертификати на гост-лекторите и увери участниците, че предстоят и бъдещи издания на събитието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %mGX

Още от Новини