burevestnik.bg - Мобилна версия


С Ден на отворените врати отбелязва „Александровска“ Световния ден на психичното здраве

С Ден на отворените врати отбелязва „Александровска“ Световния ден на психичното здраве

Ден на отворените врати обявява Клиниката по психиатрия на УМБАЛ „Александровска“. Той ще се проведе на 10 октомври между 9 и 12 ч с демонстрация на арттерапии и обучения и е по повод Световния ден на психичното здраве, информират от лечебното заведение.

От 19 ч. в салона на НАТФИЗ пък ще се състои благотворителен антистигма спектакъл „Цветен ден“ в подкрепа на рехабилитационните програми, прилагани в клиниката за лечение на шизофрения, депресия, биполярно психично разстройство, страхова невроза и др. Автор на сценария е д-р Елена Иванова - завеждащ Амбулаторно-консултативната психиатрия в УМБАЛ „Александровска”. В постановката участват истински актьори и аматьори от екипа на проф. Вихра Миланова. Входът е свободен, уточняват от болницата.

Афективните разстройства най-често се проявяват в млада възраст, могат да имат   хроничен ход на протичане и да предизвикват сериозни нарушения в цялостното функциониране. Шизофренията с ранно начало по-често е асоциирана с фамилна обремененост, има по-тежко клинично протичане и по-лоша прогноза.

Данните сочат, че през 2017 г. в Клиниката по психиатрия са били лекувани 258 пациенти с шизофрения, 278 пациенти с депресия и 294 с биполярно афективно разстройство.

Пациентите с тежки и продължителни психични заболявания имат социални и когнитивни дефицити, които ги стигматизират в обществото – достига се до социално отхвърляне и липса на социална подкрепа. Социалната изолация, трудностите при справянето със симптомите на болестта и тежката обществена стигма, допълнително затруднява връщането на тези хора в общността, където те и техните близки носят неотменно стигмата на психичната болест.

Включването и участието в рехабилитационни дейности и програми позволява да се преодолеят самотата и изолацията чрез свързване и принадлежност към общността. Участието в рехабилитационни програми дава възможност да се удовлетворят базисни потребности от свързаност с други хора (принадлежност към група) чрез съвместни дейности, да се структурира и осмисли свободното време, успешно да се практикуват социални роли в защитена среда, както и да се тренират основни умения, необходими за самостоятелно справяне в ежедневието. Продължителното пребиваване в институционалната среда е предпоставка за загуба на умения за самостоятелно справяне и формиране на синдром на зависимост.

Клиниката по психиатрия към УМБАЛ „Александровска” разполага с всички структури: две отделения с висока стенен на зависимост от грижи, амбулаторно-консултативен сектор и Дневен стационар. Наличните рехабилитационни програми дават възможност да се направи опит да се редуцира броя на хоспитализациите, както и да се постигне по-бързо възстановяване.

През 2017 г. обучението по шизофрения в УМБАЛ „Александровска“ е посетено от 343 пациенти,  обучението за афективни разстройства – от 483 пациенти, обучението по тревожност – от 638; музикотерапия – от 390 болни, трудотерапия – от 1102 болни, свободно ателие – от 231 пациенти, социален клуб – от 470 пациенти, литературен клуб – от 123 пациенти, английски език – от 194 пациенти и научнопопулярен клуб – от 223 пациенти, отчитат от болницата.

През 2017 г. анализът на социодемографските показатели на 1185 хоспитализирани пациенти разкрива, че до 40-годишна възраст повече от половината не са имали работно място или не са продължили обучението си след завършване на средно образование. Разпределението по диагнози на пациентите под 40-годишна възраст е: с шизофрения – 43 пациенти, с БАР – 124 пациенти, с депресия – 100 пациенти и други психиатрични диагнози – 44 пациенти, като сред тях са и такива със злоупотреба с психоактивни вещества и алкохол.

Тази година Международният ден на психичното здраве – 10 октомври, преминава под мотото „Младите хора и психичното здраве в един променящ се свят“. Той е насочен към младите хора с психични разстройства като опит да се акцентира върху техните нужди, като се създадат възможности за реализацията им в подкрепяща среда и предпоставки за активното им социално включване.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   W5MQ

User Avatar Лена Йорданова 12.10.2018 09:54:12

Посетих част от мероприятията и останах доволна.лекциите на психолога Елка Божкова ми харесаха, имаше вкл. и коментари ,и разкази на посетителите-болни и близки на болни. Хубаво би било ,ако по-често има такива мероприятия посветени на психично болните, могат да бъдат и част от кампания за стигмата, както и в помощ на грижещите се за тях, каквато в случая съм аз.

Още от Новини