burevestnik.bg - Мобилна версия


С вяла дискусия Здравната комисия одобри редица промени в ЗЗ на първо четене

С вяла дискусия Здравната комисия одобри редица промени в ЗЗ на първо четене

Шест пакета промени в Закона за здравето бяха одобрени днес от Комисията по здравеопазване в Народното събрание на първо четене.

Депутатите одобриха допълнения на закона, свързани с НЗИС, с регламентиране на оказването на първа помощ, с телемедицината, с въвеждането на Стратегически здравен съвет, с регламентиране на допълнителни задължения на пациента, както и с мобилните медицински услуги.

Всички законопроекти с две изключения бяха предложени от депутати от ПП-ДБ, като този за регламентирането на първа помощ бе с участието на депутати също от ГЕРБ-СДС и ДПС, а последният проект – за мобилните медицински услуги – бе на ИТН.

Повечето предложения – с изключение на това за регламентиране оказването на първа помощ и това за мобилните медицински услуги, влизат за втори път в парламента. Животът на предходното Народно събрание обаче не стигна те да извървят целия път от разглеждане в комисия до пленарната зала.

Вероятно по тази причина, макар заседанието да продължи около два часа и половина, дискусията по всички пакети от промени бе вяла и неизменно протичаше по един и същи начин: след представянето на предложенията и мотивите към тях и изразяването на становища от институции и неправителствения сектор думата взимаше Маргарита Генчева от „Възраждане“, която обясняваше по какви причини формацията няма да подкрепи дадения законопроект, а след нея същото изразяваше и проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“.

Единственото изключение от установената още с първия пакет предложения схема бе последният законопроект – този на ИТН, който Маргарита Генчева увери, че ще бъде подкрепен от „Възраждане“.

Принципните становища на по-голяма част от институциите бяха положителни по отношение на почти всички законопроекти. Изключение правят два: предложението за създаване на Стратегически здравен съвет на ПП-ДБ, както и това за мобилната медицинска помощ на ИТН. Основната критика на повечето институции по отношение на Съвета бе, че той дублира вече съществуващи структури. Законопроектът на ИТН пък бе обвинен в твърде много неясноти.

Въпреки отрицателните становища и многото въпроси към някои от текстовете обаче, с условие за внасяне на редица промени между първо и второ четене всички законопроекти бяха одобрени от Комисията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Fxcy

User Avatar Гост 16.11.2023 18:57:44

И недоносчетата на Симидчиев пациентите задължително да уважават лекарите, като на второ четене можете да добавите и депутатите. Уважение не се печели с нормативни документи уважаеми, а с политики и резултати.

User Avatar Гост 17.11.2023 07:58:25

Докато преглед при лекар е три пъти по-малко оценен от едно къдрене и боядисване на коса, за какво уважение говорите>

User Avatar Гост 17.11.2023 09:45:03

ТАКА Е. СМЪРТ НА КОМУНИЗМА ! Долу левичарските партии !

Още от Новини