burevestnik.bg - Мобилна версия


Трудният живот на една общинска болница

Много от общинските болници от години са в тежко финансово състояние и са изправени пред фалит. Общинската болница „Св. Петка“ в Нова Загора е като повечето от тях. В някогашната голяма болнична сграда с капацитет над 200 легла днес работят само пет отделения, а легловата база е намалена на 78. Почти в цялата болница помещенията се нуждаят от неотложен ремонт, хирургията е затворена от години, разказва БНР.

И макар че големите лечебни заведения в областните центрове Стара Загора и Сливен са сравнително близо, новозагорската болница остава единствената възможност за голяма част от 40 000-ото население на общината да получи медицински грижи и лечение, разказва д-р Светла Иванова, която отскоро е директор на лечебното заведение. „Има много социалнослаби, възрастни пациенти, които не могат да си позволят да пътуват до Сливен или до Стара Загора. Много често се сблъскваме с този проблем – пациент, който даже е належащо да се прати в голяма болница, а не иска да отиде“, коментира д-р Иванова.

По думите й, болницата оцелява трудно, основно заради ограниченията и лимитите от здравната каса, които не позволяват приемането на повече пациенти от заложеното. „Имаме да получаваме надлимитни пари, които въобще не се знае дали ще се изплатят“, посочва тя.

През новозагорската болница преминават около 1500 души годишно. Работи се по десет клинични пътеки, а постъпленията от здравната каса са 130 000 лв. на месец. За да оцелява и продължава да работи, болницата разчита на подпомагането от местната хазна. Всяка година общината гласува определена сума, с която подпомага лечебното заведение. За тази година са отпуснати 200 000 лв., от които 100 000 лв. – безлихвен заем и 100 000 лв. целева помощ, от които общината държи 70% да бъдат използвани за капиталови разходи, за ремонти на болницата и 30% - за ликвидиране на стари задължения, обяснява кметът на града Николай Грозев. „По-скоро проблемите в нашата болница са, че има много пациенти, които са здравно неосигурени, от етническо малцинство, и няма как лекарите да ги връщат, когато са в тежко състояние и продължават да ги лекуват като здравно неосигурени. Но така или иначе болница в Нова Загора ще има и общината ще продължава да я поддържа“, категоричен е той.

Сериозен е и проблемът с липсата на кадри. Повечето лекари, които работят в лечебното заведение, са на възраст около и над 50 години или пенсионери, а младите лекари са единици, признава д-р Иванова. Сега болницата се нуждае от лекари във вътрешно отделение, невролози, педиатри, гастроентеролог.

За да привлекат на работа млади лекари от лечебното заведение уверяват, че могат да осигурят възможност за специализация, а общината предоставя ведомствени жилища.

Снимка: БНР


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Mf7*

Още от Новини