burevestnik.bg - Мобилна версия


Уникално проучване на екип от МУ-Пловдив измерва болничната култура на безопасност в България

Уникално проучване на екип от МУ-Пловдив измерва болничната култура на безопасност в България

През 2019 г. екип от МУ-Пловдив стартира мащабно национално проучване, чиято цел е измерване на болничната култура на безопасност в България. Проучването е уеб-базирано и обхваща болници от различни региони от страната.

Ръководител на проекта е доц. д-р Росица Димова, д.м., а водещ изследовател е гл. ас. Румяна Стоянова, д.и. - и двете от Катедра по здравен мениджмънт и икономика на здравеопазването, Факултет по обществено здраве (ФОЗ), МУ – Пловдив. Членовете на проектния екип са гл. ас. д-р Миглена Търновска, д.м., Катедра по управление на здравните грижи, секция по медицинска етика и право, ФОЗ, МУ-Пловдив; проф. д-р Росен Димов, д.м., Катедра по специална хирургия, МУ – Пловдив, УМБАЛ „Каспела“; инж. Татяна Боева, д.м.и., отдел „Учебна и научна документация“, МУ – Пловдив, проф. д-р Илиан Дойков, д.м., Катедра по УНГ на МУ – Пловдив и Клиника по УНГ, УМБАЛ „Каспела“.

Целта на проучването е да се измери и оцени нивото на болничната култура на безопасност чрез валидиран на български език въпросник HSOPSC(B- HSOPSC). С помощта на специално разработена уеб-базирана платформа за регистриране и измерване на нивото на болничната култура е проведено национално онлайн анкетно проучване с валидиран на български език въпросник с 42 въпроса, разпределени в 12 панела. В него са взели участие 556 болнични здравни специалисти от 16 области в страната.

Сред целите на проучването са създаване на софтуер за уеб-базирана система за регистриране и анализ на нивото на болничната култура за осигуряване безопасността на пациента в лечебните заведения в България, както и повишаване нивото на качеството на болничната медицинска помощ чрез подобряване информираността и самосъзнанието на персонала по проблемите, свързани с индивидуалните и системни грешки в медицинската практика и изграждане на „култура на доверие” и открита дискусия, вместо „култура на обвинение”.

Той цели още и насърчаване на обмена на успешните решения и подобрения между изпълнителите на медицинска помощ.

С платформата на проекта можете да се запознаете тук, а повече за проучването и резултатите от него можете да прочетете в интервюто на доц. Димова за списание „Quo Vadis“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PcNu

Още от Новини