burevestnik.bg - Мобилна версия


Управляващите борят корупцията при медицинските изделия

Управляващите борят корупцията при медицинските изделия

Идентифициране на корупционни практики във връзка с доставката и употребата на медицински изделия – това е една от мерките на правителството, записани в Националната програма за реформи за 2018 г. Според плана за изпълнението им, управляващите е трябвало да излязат с модел на решение на проблема с корупцията до юли 2017 г.

В хода на дейността по мярката е извършено допълнително предпроектно проучване, като е разширен обхватът на анализите и предмета на проекта. Извършени са анализи на европейската, международната и националната стратегическа и законова рамка във връзка с производството, търговията и дистрибуцията на медицинските изделия, употребата в болничната и извънболничната помощ и извеждането им от употреба, системата от контролни органи на МЗ, координацията и връзките между тях; надзора на националния пазар на медицински изделия и степента на координация в тази дейност между министерствата на здравеопазването, икономиката и финансите. Проведени са и индивидуални срещи с отделни експерти от различни ведомства с цел събиране на информация за анализ на различни случаи, както и дискусия относно констатациите, изводите и предложените мерки, отчитат от Кабинета.

Организирана и проведена е Кръгла маса - дискусия на тема „Превенция и противодействие на корупцията при доставката и употребата на медицинските изделия“, посочват още от там свършеното до момента.

Сумарният резултат от аналитичната дейност се изразява в разкриването в националното законодателство на общо 136 проблемни и слаби места, от които 96 са системно ориентирани и се отнасят до действащата регулаторна рамка в сферата на надзора на националния пазар и употребата на медицински изделия в болничната и извънболничната помощ; 27 са процесно ориентирани и засягат пряко процедурите, свързани с различни етапи от жизнения цикъл на медицинските изделия, включително и дейността на контролните органи, а 13 се отнасят до почтеността на различните длъжности лица, имащи отношение към надзора на пазара, търговията и употребата на медицинските изделия.

За противодействие на тези слаби места е предложена система от общо 81 основни и спомагателни мерки, насочени към реформиране на системата на приложение на медицинските изделия, в т.ч. и чрез по-висока степен на използване на информационни технологии, става ясно от документа.

Предлаганите мерки са систематизирани в няколко обособени пакета, сред които мерки за актуализиране на стратегически документи, мерки за развитие на националното законодателство, мерки за подобряване на надзора на пазара, мерки за подобряване на контрола в системата на здравеопазването и мерки за борба с корупцията на ниско ниво.

Краткият доклад е изпратен за становище до МЗ и Националния съвет по антикорупционни политики, както и до експертите от ИАЛ, Агенция „Медицински одит“, Медицинския университет и други участници в проекта, отчита Министерският съвет.

Предстои изготвяне на окончателен доклад на база становищата от компетентните органи и институции с предложения за законови, организационни и технически мерки, в т.ч. и мерки, свързани с електронна търговия с медицински изделия за нуждите на болничните заведения. Реализацията на мерките е със срок 2020 г.

Очакваният от управляващите резултат е намаляване на риска от корупция и измами, както и постигане на по-ниски цени и по-добро качество на медицинските изделия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZtVX

User Avatar Гост 21.08.2018 21:06:05

Бухахаахахахахха... Борба с корупцията в боколандия?! Що е това нещо!

Още от Новини