burevestnik.bg - Мобилна версия


Устойчив интерес към местата за специализанти по „Обща медицина“ отчита МЗ

Устойчив интерес към местата за специализанти по „Обща медицина“ отчита МЗ

Наличието на пазар на труда в здравеопазването, възможността за избор къде медицинският специалист да започне работа, различното социално-икономическо развитие на отделните области, възможностите за развитие и на членовете на семейството на медицинския специалист – всички тези фактори съществено намаляват ролята на Министерството на здравеопазването в управлението на човешките ресурси.

Това посочва здравният министър доц. Силви Кирилов в отговора си до депутатите Мартин Харизанов и Красен Кръстев от ГЕРБ-СДС.

Двамата народни представители отбелязват сериозния проблем с недостига на общопрактикуващи лекари в малки и отдалечени общини и питат министъра какви мерки предприема или предвижда ведомството му за справяне с този проблем.

Те съобщават, че са обсъдили проблема с кмета на община Оряхово, и отбелязват, че ситуацията е подобна в много други общини в страната, в които гражданите са изправени пред обективна невъзможност да получават навременно и достъпно медицинско обслужване.

„Недостигът на лични лекари води до реално нарушаване на принципа на равнопоставеност при достъпа до здравеопазване. Все по-голям процент от българското население, особено възрастни хора, пациенти с хронични заболявания и лица с ограничена мобилност, на практика остават без осигурена първична медицинска грижа“, посочват депутатите.

В отговор доц. Кирилов посочва факторите, които намаляват значително ролята на МЗ в осигуряването на медици за подобни райони, и допълва:

„Ето защо осигуряването, привличането и задържането на медицински специалисти, включително общопрактикуващи лекари, изискват целенасочени усилия на различни институции, включително на общините. Активното участие на общините в процеса по осигуряване, привличане и задържане на медицински специалисти значително ще подпомогне преодоляването на небалансираното териториално разпределение и недостига на медицински специалисти на територията на страната“.

Здравният министър също така информира народните представители за някои от действията в правомощията на ресорното ведомство, чиято цел е облекчаване на проблема. Такива по думите му са действията на МЗ за създаване на привлекателни условия за обучение за придобиване на специалност „Обща медицина“.

„МЗ ежегодно определя приоритетно места за специализанти по Обща медицина, финансирани от държавата. Специализиращите по посочената специалност получават средства от държавния бюджет в размер на 2,5 минимални работни заплати за всеки месец от срока на обучението, за целия тригодишен период на обучение, като МЗ заплаща изцяло и всички такси за теоретичното и практическото им обучение. В последните години се отчита устойчив интерес към местата за специализанти, финансирани от държавата по специалност „Обща медицина“, със заемане на около и над 70% от утвърдените места“, коментира доц. Кирилов.

Той отчита, че към момента общият брой на специализантите по специалност Обща медицина е 592, като към ноември 2024 г. броят им е бил 571, а през 2022 г. — 308.

Целия отговор на министъра вижте тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   QaLd

User Avatar министъра е вече с когнитивен дефицит 20.06.2025 11:17:33

Формално "има интерес", защото карат насила ОПЛ да вземат тази сециалност.

User Avatar ЗОЛ 19.06.2025 20:29:26

Вече по 20 к на месец вземат Джипките от Касата, какво няма да има интерес. Най-големите нищоправци с най-големите заплати. Нека им е зле !!!

User Avatar ОПЛ 19.06.2025 07:10:19

Заповядайте, свободни места има достатъчно, вкл и в София. Работете и се радвайте на добри доходи и свободно време... и без началници.... Не е възможно всички да са тесни специалисти в болничната помощ.

User Avatar Гост 18.06.2025 19:19:24

Това е специалност, ставаща само да мериш кръвното на селските баби.

User Avatar Sp 18.06.2025 18:28:32

Най-безсмислената специалност печели най-добре днес без особени усилия !!! Това ако е реформа!!!

User Avatar Д-р Иванов лекува с любов 18.06.2025 18:21:29

Тази специлност е безмислена, те не ходят никъде да се учат, защото работят по нечии практики като на вожда на БЛС. Разписват им фиктивно и после на едро им подаряват специалност, защото така трябва - това е реформата на един зъболекар.

User Avatar Господинов 18.06.2025 16:26:22

А по "Спешна медицина"?

Още от Новини