burevestnik.bg - Мобилна версия


Учени: Бустерна доза не е необходима за общата популация

Становището на водещи експерти от FDA и СЗО е публикувано в списание The Lancet

Учени: Бустерна доза не е необходима за общата популация

Допълнителни подсилващи дози ваксина срещу COVID-19 не са необходими за общата популация. Това посочват водещи учени, сред които двама напускащи висши служители на Американската администрация по храните и лекарствата FDA и няколко експерти от СЗО, в статия, публикувана в авторитетното медицинско списание The Lancet.

Учените изразяват мнение, че са необходими повече доказателства, които потвърждават необходимост от бустерните дози. Тази гледна точка е различна от застъпената в плановете на правителството на САЩ да започне да предлага още един кръг от ваксини на много изцяло ваксинирани американци още от следващата седмица, което може да се случи в зависимост от това дали ще има одобрение от страна на регулатора.

Тъй като случаите на COVID-19, причинени от делта варианта на вируса, се увеличават, администрацията на президента Джо Байдън изрази загриженост, че се появяват инфекции сред вече ваксинираните. Това според администрацията е знак, че защитата на тези хора намалява и трябва да се прибегне към ваксиниране с бустерни дози като начин за възстановяване на имунитета.

СЗО твърди, че ваксините все още са необходими за първа доза по целия свят, а необходимостта от бустер трябва да бъде доказана категорично в рамките на адекватно контролирани клинични проучвания и безспорни епидемиологични данни.

„Настоящите доказателства не показват необходимост от бустери за общата популация, след като ефикасността на ваксините срещу тежкото заболяване остава висока“, пишат учените.

Сред авторите на статията са директорът на FDA за изследване и преглед на ваксините Марион Грубер и заместник-директорът Фил Краузе, които планират да напуснат агенцията през следващите няколко месеца.

Те признават, че някои хора, като например имунокомпрометираните, могат да се възползват от допълнителна доза. В бъдеще може да се наложи по-широко използване на бустери, ако има намален имунитет към първичната ваксинация или ако се развият нови варианти, така че ваксините вече да не предпазват от вируса, допълват учените.

Бустерите обаче могат също така да се окажат рискови, ако бъдат използвани твърде рано или твърде често, пишат учените.

Група от експерти, която съветва FDA относно ваксините, планира да се срещне на 17 септември, за да обсъди допълнителни дози от ваксината на Pfizer/BioNTech, което е първа стъпка към по-широкото въвеждане на бустери.

В авторския колектив, подготвил статията, участват най-изявените учени на СЗО д-р Сумия Суаминатхан, Ана-Мария Хенао-Рестрепо и Майк Райън.

„Текущите доставки на ваксини биха могли да спасят повече животи, ако се използват при неваксинирани досега популации“, категорични са учените.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cbNU

Още от Новини