„Нашето притеснение е, че продажбата на лекарства, за които не се изисква лекарско предписание във вендинг машини, може да прерасне в продажба на медикаменти по лекарско предписание. Притесняваме се, защото има такива коментари в парламента. Това ще доведе до катастрофално положение със здравето на хората”. Това каза пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов по повод обявената от българските фармацевти протестна готовност във връзка с приетия на първо четене в парламента проект на ЗИД на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина свързан с продажбата на лекарства чрез автомати..
По думите на Костов към момента в предложеният законопроект не е уточнено какво ще се продава във въпросните вендинг машини. „Какво ще се продава в апаратите е въпрос на наредба, която много лесно може да бъде променена. Подозираме, че точно това е и целта – тази наредба да бъде променена впоследствие”, подчерта Костов.
Той допълни, че се планира вендинг машините да бъдат поставени извън аптеките, а тепърва ще се уточнява кой ще ги зарежда.
„Предстои законопроектът да бъде гледан на второ четене, но аз съм обнадежден, тъй като много от депутатите се изказаха вече против. Те смятат, че това е форма на безконтролна продажба на лекарства и поддържат нашето мнение. Имам надежда, че най-лошото няма да се случи“, каза още Николай Костов.
"Прочетох мотивите към законопроекта и така и не можах да разбера кои лекарства ще бъдат с улеснен достъп и за кои точно хора. Говори се за труднодостъпни места, но и в момента методиката на НЗОК осигурява възможност и финансиране на фармацевти, които отварят аптеки в такива населени места, включително много сериозно финансиране за денонощни аптеки", каза пред БНТ Любима Бургазлиева, председател на регионалната колегия на Български фармацевтичен съюз-Бургас.
Тя допълни, че в момента е разрешена продажбата на лекарства чрез вендинг машини, но е изискването е те да са разположени на територията на аптека. „Това дава възможност за контрол върху срока на годност, за контрол върху начина на съхранение и възможност пациентът да получи консултация в момента, в който си получи лекарствата. Не сме съгласни с идеята за безразборно поставяне на автомати или разнасянето им с автобуси, защото лекарствата не са вафли. Лекарствата са специалната стока, за която се изисква консултация със специалист, каквито са фармацевтите. В законопроекта не е уточнено какви лекарства ще се продават във вендинг машините и кой носи отговорност, ако там е поставен медикамент или субстанция по лекарско предписание“, каза още Бургазлиева.
Според фармацевтичния съюз издаването на разрешение за аптеки трябва да се извършва на демографски принцип. Разрешение за аптеки трябва да получават само дружествата, които могат да осигурят всички елементи от фармацевтичната грижа.
Реалността за хората от малките населени места обаче е друга. Кметът на кюстендилското село Коняво Марияна Александрова обясни пред БНТ, че допреди 10 години са имали аптека. Помещението още стои, но вече няма фармацевт, който да работи в него. Хората от Коняво и околните села трябва да ходят чак до Кюстендил, където е най-близката аптека.
"Нашето село е централно, около нас има много села, които минават за София, има и много магазини, където също се пазарува и това е в облекчение за хората, ако имаме аптека. Много е затруднено положението, защото имаме хора над 70 години - няма кой да ги снабдява. От разговора, който чух с фармацевта, разбрах, че трябва да имаме над 3000 души. Трябва да се измисли най-добрият начин, ние на село не сме хвърлени някъде. Другите села около нас са още по-далеч от Кюстендил".
Кметът обясни, че в селото има готови сгради, които да се приспособят като аптеки и няма да е нужно да се плаща наем. Въпросът е да се намери фармацевт, дори и за четири часа дневно.
Коментари по темата
Брей, този Туск е голям интелектуалец и бизнесмен. Какъв ум, какво прозрение! Какво опиянение!
Много ясно, че е за бакшиша. И на двете страни аргумените са им от тъпи по-тъпи. Просто всеки си пази хляба. Храната прави борбата, а борбата прави парата, а парата прави храната. Аре у лево, че да не ми гостуваш на дедовия
На дъното е печалбата, а не грижата за пациентите. Елементарно.
Хора ако имате заседнала работа, тогава е важно да прочетете----> come.ac/HEMOFERO
Защо в София има свръхмного аптеки!
Защото е икономически изгодно, за това. Дори да сложат тия машини пак имаш 1 разход за стока 2 разход за поддръжка на машите - софтуерна и хардуерна 3 заплата на шофьора 4 осигуровки на шофьора 5 гориво на колата 6 сервизно обслужване на колата 7 данъци такси и застраховки по колата 8 счетоводно обслужване на целия тоя цирк. Е кога е си избиеш парите с 20 % надценка. А да, трябва и данъци да платиш в един момент 35 % 20 % ддс 10 % корпоративен и 5 % данък дивидент. И тия машини трябва да се минават хиляди км на месечна база да се зареждат. Та така драги ми смехурко. Изясни ли ти се картинката, или да ти разясня по другия начин дето няма да ти хареса.
То има и свръхмного лечебни заведения.
Никак не са много. Цяла България се лекува в София.