Отдавна работим по създаването на фонд за обезщетение на пациенти по френски модел, но той все още не е влязъл в дневния ред на нито едно правителство. Това каза Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите, по време на извънредната Асамблея на Европейския съюз на частните болници (UEHP).
Според него увеличаващият се брой на лечебните заведения в България, финансирани от частни субекти, е положителна стъпка към по-доброто здравеопазване, тъй като така се повишава качеството на медицинската услуга. „Пациентът трябва да бъде информиран къде е най-добре за него да се лекува и ще бъде ли обезщетен в случай, че има лекарска грешка при лечението му“, каза Таушанов.
Председателят на UEHP д-р Пол Гарасюс отбеляза, че Европейския съюз на частните болници винаги е развивал отношения с пациентските организации. В отговор на изявлението на Пламен Таушанов той каза, че френският фонд за обезщетение на пациентите работи под едновременното стриктно наблюдение на Министерството на здравеопазването и Министерството на правосъдието. „Всички имаме статистики за нежелателни проблеми при лечение, които не винаги са резултат от лекарска грешка и целта е пациентът винаги да бъде компенсиран, когато му е нанесена вреда“, отбеляза той.
Представителят на Германия д-р Ерик Зибел пък сподели, че при постъпването си в болница всеки пациент в страната трябва да даде 0,5 евро такса, която отива в пациентска организация и при възникване на проблем, организацията поема обезщетението.
В срещата взеха участие представители на 12 европейски държави, представители на Европейската комисия и Европейския парламент. Домакин на проявата за втори път след 2007 г. беше българската Национална асоциация на частните болници.
Коментари по темата