burevestnik.bg - Мобилна версия


Зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков за пръстовия отпечатък:

Целта е пациентът сам да контролира как се харчат парите му

„Това е абсолютно същата хипотеза като хипотезата, в която в момента пациентът откаже да даде своята лична карта, когато влиза в лечебното заведение. Така че няма някаква кой знае каква голяма разлика“. Така зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков коментира пред Нова телевизия ситуацията, в която пациент откаже да даде отпечатък, НЗОК няма да плати на болницата за него, а в същото време болницата няма право да откаже лечение.

„От друга страна всеки един, който стане пациент, получава от своя личен лекар направление за лечение в лечебно заведение, получава амбулаторен лист, с който отива в лечебното заведение и знае, че за да бъде хоспитализиран там, е необходимо да ползва своя уникален идентификационен код. Ако той не желае да го направи, тогава наистина има ли нужда от неговото лечение?“, каза още д-р Шарков.

По думите му пациентът с уникалния идентификатор, който носи на пръста си, потвърждава, че му е извършена някаква медицинска услуга в конкретното лечебно заведение и на практика това е удостоверение пред НЗОК, че трябва да плати на съответната болница за съответната услуга.

„Системата е направена доста сигурна. Използват се електронни подписи за всяко изпращане, този УИН се криптира, така че е почти невъзможно да се направи злоупотреба.“ Това пък заяви IT-специалист от Първа АГ болница. „Нямаме начин да върнем пациент. Ако някой отказва да даде отпечатък, ще му се обясни значението на този пръстов отпечатък и че никой не може да го ползва за нещо друго”, каза и д-р Валентина Григорова, зам.-директор на болницата.

„Целта е да се даде право на пациента сам да контролира как се разходват средствата, които той внася в НЗОК. За регистрация може да се използва всеки пръст. Ако някой си отключва клавиатурата на телефона или лаптопа със среден пръст, може и него да ползва“, каза още д-р Шарков.

По думите му биометричните данни са част от цялата електронна система на здравеопазването, която включва още електронно медицинско досие и електронна рецепта. „Във Франция има лечебни заведения, в които не само при регистриране и изписване от болница, но и при всяко получаване на лекарството, пациентът удостоверява това с пръстов отпечатък. Всяко лечебно заведение ще има достъп до манипулациите и услугите, които са извършвани на пациента“, каза д-р Шарков.

Архивът, който има до момента в НЗОК, ще бъде нанесен в електронното досие и ще бъде допълван при всяко едно посещение при личния лекар или лечебно заведение, поясни той.

В момента системата с пръстовия отпечатък се тества в шест болници, след това ще има пилотно въвеждане в 20 болници и от 1 октомври ще е задължителна за всички лечебни заведения, които имат договор със Здравната каса.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7Zc1

Още от Новини