burevestnik.bg - Мобилна версия


Четирима бивши служители на Фонда за лечение на деца с повдигнати обвинения

Четирима бивши служители на Фонда за лечение на деца с повдигнати обвинения

Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу четирима служители на Център „Фонд за лечение на деца“, съобщават от прокуратурата.

Припомняме, на 20-ти април 2016 г. след показен арест във фонда бяха арестувани тогавашният директор на институцията Павел Александров и цялата й администрация. Тогава всички те бяха обвинени в незаконно присвояване и неправомерно разходване на средства от бюджета на фонда, за прехвърляне на задължения на фонда към НЗОК и за длъжностни престъпления.

Шест обвинения са повдигнати на бившия директор на ЦФЛД Павел Александров. Пет са обвиненията срещу Катерина Котева, главен експерт във фонда, която неправомерно е била определяна от Александров за негов заместник, посочват от прокуратурата, като уточняват, че определянето на заместник е от компетенциите на здравното министерство и твърдят, че „в негово отсъствие е продължавала престъпната му дейност“.

Други двама членове на администрацията – Татяна Радева, старши експерт „икономист, организатор на труда“, и Станислава Горанова, главен експерт „специалист обработка на данни“ и контрольор на дейността на фонда, са обвинени за участие в „престъпното сдружение“, като с подписите си са оформяли документи, с които неправомерно са изплащани суми от бюджета на институцията, информират още от прокуратурата.

„Според доказателствата по делото през септември 2014 г. Павел Александров лично мотивирал тримата си колеги да участват в престъпното сдружение като подписват и узаконяват неправомерното изразходване на средства от бюджета на фонда. Така например, за командироване в чужбина без право и със средства на фонда лекари от различни болници - за участие в международни семинари или като придружители на болни деца. Според нормативната уредба придружител в подобни случаи може да бъде само едно лице, като на практика това е някой от родителите“, пише в съобщението.

Александров неправомерно е сключвал и договори на фонда с фирма за съдействие при лечението на деца в чужбина, главно в болница Аджъбадем, Турция. Договорите са сключвани без провеждане на обществени поръчки, като на тяхно основание от бюджета на фонда през 2014 г. са изплатени 223 252 лв., а през 2015 г. – 230 096 лв. Плащанията към фирмата са продължили и след указание на МЗ да бъдат спрени, тъй като не са съобразени със ЗОП, гласят още обвиненията.

Без да е лекар, и без решение на Обществения съвет към фонда – каквото е нормативното изискване, Павел Александров е взимал еднолични решения за изпращане на деца за лечение в чужди болници по неясни критерии и без да е посочена спешна необходимост, допълват от прокуратурата. Припомняме, в правилника на ЦФЛД, който действаше докато Александров оглавяваше фонда, не фигурираше изискване директорът да е медицинско лице.

Със средства на фонда е било финансирано и двегодишно обучение по английски и немски език на служители на фонда, при положение, че в длъжностната им характеристика е записано изискването за владеене на съответния чужд език, се посочва още в обвиненията на прокуратурата.

Доказателствата по делото сочат, че освен от средствата на фонда, участниците са прехвърляли плащания на фонда към бюджета на НЗОК. Без да разполагат с правомощия за това, Александров и Котева са попълвали формуляри „S2“, с което са задължавали НЗОК да плаща на болници в чужбина за лечението на деца, изпратени там от фонда, продължават обвиненията на прокуратурата.

С цел да се прикрият извършваните престъпления във фонда не е бил извършван адекватен и ефективен финансов контрол в съответствие с нормативно установения ред, твърдят от обвинението. Със заповеди на Александров от 2014 и 2015 г. за финансов контрольор на фонда е била определена обвиняемата Татяна Радева. Според обвинението доказателствата по делото сочат, че във фонда не е извършван предварителен контрол, не са издавани контролни листа и за поети финансови задължения.

Обвинителният акт е от 500 страници. Основава се на множество събрани писмени доказателства, свидетелски показания и експертизи, информират още от прокуратурата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vajQ

User Avatar Гост 01.08.2017 15:05:53

Мръсниците на Пешко от прокурорската мафия са в действие.

User Avatar Гост 01.08.2017 15:03:25

Смешници. Това ли изровихте? С качулки и телевизия? На цената на фонда!

Още от Новини