burevestnik.bg - Мобилна версия


Четирима пациенти с COVID-19 са изписани от МБАЛ-Пазарджик

Търсим лекари, анестезиолози, реаниматори и реанимационни сестри, които биха работили в отделението. Помогнете ни да преодолеем кризата, апелира д-р Темнилов

Четирима пациенти с COVID-19 са изписани от МБАЛ-Пазарджик

Четирима  пациенти с потвърдена диагноза COVID-19 са изписани от Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик, съобщиха от лечебното заведение. Това са  две жени, съответно на 70 и 72-години и 59-годишен мъж от гр. Пазарджик, както и 21-годишен мъж от с. Кръстава. Трима от тях са с тежки придружаващи заболявания, част от които декомпенсирали. COVID-заболяването при двама от тях протече като средно тежка форма – с развитие на двустранна пневмония, а при един – като тежка форма –  и с прояви на дихателна недостатъчност.  При  младия  мъж състоянието беше стабилно по време на престоя в COVID-сектора. И четиримата са изписани с един отрицателен PCR тест, съобщи началникът на Инфекциозно отделение д-р Мария Пишмишева.

Тази сутрин е  починал 89-годишен мъж със сърдечно страдание, бъбречна недостатъчност и когнитивни нарушения. При него на пети май се установява положителна проба за коронавирус. Той е преместен в Инфекциозно отделение от  ОАИЛ.

В Инфекциозно отделение на лечение остават 6 пациенти с потвърдена диагноза COVID-19. При трима заболяването протича като тежка форма, останалите са в стабилно общо състояние. 4-ма са болните, съмнителни за заразяване с новия коронавирус, настанени с клинични прояви в Инфекциозно отделение. Двама от тях са контактни на вече потвърдени случаи.

Междувременно, заради многото положителни проби на коронавирус на медицински персонал в  ОАИЛ на МБАЛ-Пазарджик, болницата изпитва огромни затруднения  да продължи да работи. В отделението  има 14 заразени от общо 29 здравни работници. Инфекцията продължи да се разпространява въпреки предприетите дезинфекционни действия и мерки. Поради тази причина ръководството на МБАЛ-Пазарджик  се обърна с молба за помощ  до началника на ВМА ген. майор проф. Венцислав Мутафчийски в болницата да бъде изпратен екип, който да извърши пълна дезинфекция на отделението.

„Военномедицинска академия  е лечебното заведение, заемащо водеща роля в страната в борбата и лечението на COVID-19. Научно-приложният център по военна епидемиология и хигиена разполага с моделна апаратура и богати диагностични и профилактични възможности за изпълнение на поставените задачи. ВМА- София има подготвени специалисти и експертни кадри, като важна функция и мисия има екипът, ръководен от началника на центъра полк.доц. Андрей Галев. В тази връзка, моля за Вашето съдействие за осъществяване на основна  дезинфекция на ОАИЛ, както и за методична и експертна помощ от полк.доц. Андрей Галев за справяне с проблема. Надявам се на вашата помощ, за което предварително ви благодарим“, се казва в писмото на изпълнителния директор д-р Красимир Темнилов.

Той се обърна с апел и към  болниците, лекарите и специалистите по здравни грижи в цялата страна да помогнат в тежката ситуация. „Търсим лекари, анестезиолози, реаниматори и реанимационни сестри, които биха дошли да работят в отделението. Помогнете на най-голямото  интензивно отделение в областта да заработи отново, защото то е от изключително важно значение за всички жители на Пазарджишка област. Помогнете ни да преодолеем кризата. Нека обединим усилия и се справим заедно с това изпитание“, призовава д-р Темнилов.

Д-р Кристина Дечева  е първата лекарка, която дойде като доброволка и от днес помага на своите колеги от Интензивно отделение. Тя е възпитаник на Езикова гимназия „Бертолт Брехт“. След завършване на средно образование в Пазарджик заминава да учи в Мюнхен, където завършва висше медицинско образование. Там защитава и дисертация в областта на онкологията.Три години работи  в отделението  по лъчетерапия на Университетската  клиника „Рехтс дер Изар“ в Мюнхен  и 4 години в Университетската  клиника в Ландсхут. 35-годишната лекарка се връща в Пазарджик по време на извънредното положение. След като разбира за затрудненото положение в пазарджишката болница решава да помогне.

„Няма място за притеснения. Мисля, че всички в този момент  трябва  да дадем максимума от себе си и вярвам, че с общи усилия ще се справим. Това е първата болница в България, в която ще работя. Щастлива съм, че мога да помогна на хората от родния си град. Не се изявявам като герой. Не мисля, че правя нещо специално“, заяви  д-р Дечева.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Skf@

Още от Новини