burevestnik.bg - Мобилна версия


Шарков: Антибиотици и антивирусни препарати ще има от другата седмица

Приоритет ще бъда лекарствата за деца, допълни той

Шарков: Антибиотици и антивирусни препарати ще има от другата седмица

В началото на другата седмица започват да пристигат част от липсващите в аптечната мрежа лекарства – основно антибиотици и антивирусни препарати. Това заяви пред БНР Аркади Шарков – здравен икономист и съветник на министъра на здравеопазването. „Приоритет ще бъдат лекарствата за деца“, подчерта Шарков.

Той съобщи, че са проведени срещи с компании – генерични производители на лекарства и те са дали уверение, че могат да бъдат полезни в ситуацията и осигурят количества, с които да се попълнят дефицитите в момента.

„За лекарствата, за които има лиценз, има налични суровини, те могат да се произведат“, категоричен бе икономистът.

В същото време обаче той обясни, че в бъдеще е много вероятно да имаме отново такива пикове на дефицит поради забавяне на доставките на суровини от Китай и Индия, които са най-големите производители на субстанции в света.

Икономистът се спря и на темата за паралелния внос и паралелния износ на лекарства.

Той поясни, че се обмисля ускорен паралелен внос, особено на препарата вентолин. Относно пулмикорт Шарков допълни, че в момента предписването му надхвърля с 20%-30% нивата отпреди пандемията, защото много лекари го прилагат освен за основната индикация – бронхиална астма, и за много други.

„Това прави по-трудно намирането на количества за внос“, обясни икономистът.

„Няма механизъм, ако някой задържа продукти в склад поради определена търговска практика, той да бъде стимулиран да ги изведе оттам“, посочи той. По думите му, спирането на паралелния износ е противозаконно и такива практика подлежат на санкции от ЕК, защото нарушават правилото за свободно движение на стоки в общността.

"Румъния се опитаха да спрат паралелния си износ, но ЕК съответно изпрати писмо с информация, че могат да бъдат санкционирани", даде пример от последните дни той.

Аркади Шарков отбеляза, че дефицитът на лекарства в момента не е само български феномен. „25 от 27 държави в ЕС са заявили дефицит на определени лекарства“, каза той.

Икономистът увери, че обществеността ще бъде незабавно информирана за всяко решение, което ще бъде взето на ниво експертен съвет в МЗ и посочи, че гражданите и фирмите могат да разчитат на информацията от мобилното приложение, разработено от Националния съвет по цени и реимбурсация, което вече е достъпно.




СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   STkc

User Avatar Гост 11.01.2023 13:09:57

Може ли да попитам и за дамски превръзки?

Още по темата