Разрешаването на казуса с разменените бебета в най-добрия случай ще продължи няколко месеца. Това заяви пред bTV адвокатът по медицински право Мария Петрова.
„Възможно е да е така наречената каскада от пропуски, които водят до този фатален случай. Принципно по Закона за лечебните заведения всяка болница трябва да има правилник и вътре да са разписани подобни правила. Аз съм убедена, че в болница „Шейново“ има разписани такива правила. Друг е въпросът дали е дошла следващата стъпка, а именно дали е обезпечен процесът с достатъчно персонал, и то обучен персонал, който да може да се справи със спазването на тези правила“, заяви тя.
Петрова бе категорична, че в родилните отделения и болници моделът на организация е архаичен и майките не прекарват достатъчно време с бебетата. Няма единен стандарт, навсякъде моделът е различен, всяка болница създава вътрешни процедури, а когато всеки прави своя ред, е много лесно той да бъде нарушен от повече от един човек, смята адв. Петрова.
Друг юрист – адв. Калина Михайлова, заяви пред Нова телевизия, че отново е налице последващ контрол – назначават се проверки в АГ болниците, след като има такова събитие.
„Проблемите са много и в редица сфери от здравеопазването. Те трябва да бъдат решавани системно и съвкупно, а не на парче“, смята адв. Михайлова.
Тя бе категорична, че и двете семейства имат право да осъдят лечебното заведение и да получат обезщетение.
Адв. Мария Шаркова призова в ефира на телевизия Euronews Bulgaria да не се бърза с демонизацията на конкретни хора и семействата да знаят, че подобни случаи все пак са рядкост и има начин да бъдат установени виновните.
„Очевидно системата някъде се е пропукала, щом има подобна размяна“, посочи Шаркова. Тя коментира, че практиката новородените да бъдат отделяни от майките си е остаряла и не е правилна.
Тромава е законовата процедура за поправяне на подобни грешки с размяна на бебета. Необходима е спешна промяна на Семейния кодекс, за да може това да се прави възможно най-бързо, за дни. За това призова пред БНТ адвокатът по семейно право Пламен Борисов.
Той смята, че от Агенция „Закрила на детето“ трябва веднага да изведат двете деца. „Ако искаме да поправим грешката, не трябва тези деца да изграждат лични връзки с родителите“, поясни той. „Това е едно голямо недоразумение. Това трябва служебно административно да се решава бързо. С всяка измината минута животът на тези деца се променя и се изгражда по начин, който трудно може да бъде поправен“, допълни юристът.
Коментари по темата
Фатален случай няма защото няма настъпила смърт. Тези адвокати са истински хиени.