burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Лазар Ангелков:

За първи път в България бе приложен най-ефективният и безопасен за пациентите метод за лечение на предсърдно мъждене

Предсърдното мъждене увеличава 5 пъти вероятността за получаване на инсулт

 За първи път в България бе приложен най-ефективният и безопасен за пациентите метод за лечение на предсърдно мъждене

България е на първо място по смъртност вследствие на сърдечносъдови заболявания в Европа. Това е причината за два от всеки три смъртни случая у нас. Голяма част от фаталните инциденти се дължат на предсърдно мъждене, което в много от случаите води до необратими увреждания на сърцето или причинява инсулт.

Един от най-ефективните методи за лечение на предсърдното мъждене е криоаблацията, който отскоро се прилага и в България. Преди седмица проф. Лазар Ангелков, начело на  екипа по Електрофизиология в Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център, извърши успешно инвазивна криоаблация за първи път в страната. Тя беше приложена на шестима пациенти с ритъмни нарушения на възраст между 50 и 60 години. Разговаряме с проф. Ангелков за това какво представлява криоаблацията и какви са нейните предимства като метод за лечение на предсърдното мъждене.

Проф. Ангелков, какво представлява и какви опасности крие предсърдното мъждене?

Предсърдното мъждене представлява една неинфекциозна епидемия. Според проучване (EU AF Prevalence) в Европа има 10 милиона засегнати от предсърдно мъждене, като се очаква през 2060 г. броят им да се удвои.

Предсърдното мъждене  представлява неправилен сърдечен ритъм, който засяга горните кухини на сърцето - предсърдията. При него те вибрират, вместо да имат нормален ритъм. В резултат на това кръвта в тях не се изпомпва напълно от горните сърдечни кухини, което може да доведе до нейното задържане и съсирване. Лечението на това състояние е важно, защото то може да повлияе сериозно върху качеството на живота на пациента. Съсирекът, който понякога се образува в резултат на предсърдно мъждене, може да  достигне до мозъка и да причини инсулт. Bсъщност при хората с това заболяване има пет пъти по-голяма вероятност от формиране на съсиреци и получаване на инсулт. Освен това ускореният и неправилен сърдечен ритъм, свързан с предсърдно мъждене, с времето може да разшири и отслаби сърцето, което да доведе до сърдечна недостатъчност и смърт.

По-рано се смяташе, че предсърдното мъждене е просто една безобидна аритмия, но по-скорошните проучвания ясно показват, че то носи сериозен риск от инсулт и възникване на сърдечна недостатъчност.

Не е за пренебрегване и социалният и икономически фактор: лечението на това състояние е свързано с високи разходи при хоспитализация, интервенции и лекарства.

Преди броени дни за първи път в България екипът Ви приложи най-ефективния метод за лечение на предсърдно мъждене - криоаблация. Моля, разкажете ни за него и за Вашия опит в това отношение?

Криоаблацията представлява замразяване на аритменото огнище, което причинява неправилния сърдечен ритъм. Замразяването се реализира с така наречения криобалон. Тъканта, която е в досег с балона, се замразява. Самата процедура се състои от няколко основни стъпки. Първо се вкарва балонът в лявото предсърдие. След това той се надува и се придвижва към засегнатата локация. Неотменна част от прилагането на метода е и финалната проверка за успеха на криоаблацията.

Първата си криоаблация направих в Белград през 2013 г. До момента съм извършил над 120 такива процедури. 80% от интервенциите са напълно успешни. Миналата седмица бяха проведени първите криоаблации и в България. Постпроцедурният успех е на 100%. На следващия ден след интервенцията пациентите са изписани и напълно работоспособни.  

Какви са възможностите за  лечение при предсърдно мъждене и защо криоаблацията е доказано най-ефективният метод?

Четири са основните начини за лекуване на предсърдното мъждене. При медикаментозното лечение на пациента се изписват лекарства за разреждане на кръвта и предотвратяване на образуването на съсиреци, както и такива за контролиране на пулса и сърдечния ритъм.

При кардиоверзията - специален уред, който се имплантира в гръдната кухина, следи за нормалния сърдечен ритъм.

Предсърдното мъждене може да се лекува още с радиофреквентна аблация и криоаблация. Досегашните проучвания показват, че криоаблацията и радиофреквентната аблация са еднакво ефективни, но криоаблацията е по-безопасният метод за пациентите. А медикаментозното лечение е само с краткосрочен ефект и голям брой странични ефекти. Кардиоверзията е високоефикасна, но нейният ефект зависи много от стадия на болестта. Следователно можем да обобщим, че най-ефективният и безобиден за пациентите метод на лечение е криоаблацията.

Как можем да разберем, че страдаме от предсърдно мъждене? Има ли някакви признаци, по които да се ориентираме?

При някои хора предсърдното мъждене се проявява с усещане сякаш сърцето им „препуска“. Други изпитват умора, задух или слабост. Понякога състоянието може да е свързано с дискомфорт или болка в гърдите или усещане, сякаш сърцето ти „пропуска“ някой удар. Има и пациенти обаче, при които предсърдното мъждене се развива абсолютно безсимптомно и се открива по време на случаен профилактичен преглед. Независимо дали има симптоми или не, предсърдното мъждене е много сериозно заболяване, което задължително трябва да се лекува.

Има ли значение възрастта на пациента при прилагането на криоаблацията?

За прилагането на криоаблацията възрастта на пациента няма никакво значение.

***

Проф. Лазар Ангелков е водещ специалист в областта на ритъмните нарушения в Европа. Има специализации в болница "Керкхоф" в Баднаухайм, Германия, както и в HarvardMedicalSchool при проф. Уилям Стивенсън.

Преди две години той избра да работи в България и е главен консултант към отделението по Електрофизиология и кардиостимулация в  Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DCnX

User Avatar Анелия Христова 20.06.2018 20:05:56

Криоаблацията подходяща ли при пациенти след операция на клапани протезиране и примерно 3-4 байпаса и предсърдно мъждене.Благодаря

User Avatar Анелия Христова 20.06.2018 20:05:53

Криоаблацията подходяща ли при пациенти след операция на клапани протезиране и примерно 3-4 байпаса и предсърдно мъждене.Благодаря

Още от Новини