Най-големият дял в миграционните процеси на медицински специалисти заема възрастовата група 20-39 години. Това съобщи във времето за парламентарен контрол здравният министър проф. Николай Петров. Той отбеляза, че нормализиране на миграционните процеси в страната в средносрочен и дългосрочен план може да се очаква при сближаване качеството и условията на живот между местата, които са предпочитани.
От думите на министъра обаче стана ясно, че напускащите страната медици намаляват, макар и с малко. „МЗ издава удостоверения, необходими за работа в чужбина, което обаче не означава непременно еквивалентно заминаване в друга държава. Ако погледнем обаче статистиката на издадените такива удостоверения, е видно, че има една, макар и неголяма, тенденция за намаляване на тези процеси“, каза проф. Петров и представи следната статистика: „Ако тези удостоверения са били 655 през 2008 г., намаляват до 585 през 2010 г., 490 през 2012 г., 420 през 2013 г., 411 през 2014 и 365 за 2015 г.“
Той коментира, че тези процеси се обуславят от разликата в заплащането, в условията на труд, в стандарта на живот, професионална реализация и не на последно място – в отношението към самите специалисти в обществото. „Немалко е направено до момента и ние ще продължим да работим в тези посоки, а именно специализациите да се осъществяват не само в университетските болници, а и в областни и общински болници. Бих искал да отбележа, че повече от половината от завършилите през последните две години лекари вече са се записали на обучение за придобиване на специалност в България. Естествено е, че това няма да е достатъчно, но добър вариант е те да работят по договори с НЗОК, по нови програми да бъдат финансирани, защото сега действащите според мен не са достатъчни. Добре е да се помисли за тяхното кариерно развитие, както и за плащането през т.нар. допълнително материално стимулиране“, завърши здравният министър.
Коментари по темата
Основната причина лекарите да напускат не е мизерната заплата, не е липсата на перспектива, нито пък ежедневието да те бият сутрин, обед, вечер на работното ти място - озверели примати, на които червено-кафявите медии денонощно внушават, че всичко им е безплатно и лекарите са ДЛЪЖНИ (по презумпция!) да им слугуват денонощно!
Основната причина лекарите да напускат не е мизерната заплата, не елипсата на перспектива, нито пък ежедневието да те бият сутрин, обед, вечер на работното ти място - озверели примати, на които червено-кафявите медии денонощно внушават, че всичко им е безплатно и лекарите са ДЛЪЖНИ (по презумпция!) да им слугуват денонощно!
Днес 1-ви април ли сме?
Намляват само останалите тук .Аман от тутурутки на властта , които приемат назначенията си за да славят тикви и комунисти и да обрисуват хубави картинки.
Естествено. Тук паричките си капят, подаръчетата си валят. Пък в чужбина искат яка работата.
Хей ,мухъл в чужбина българският лекар работи по-малко и по-реглементирано за 30 пъти повече в евро. Никой в Германия или Великобритания като лекар не може да работи повече от 35 часа седмично ,ако има дежурства само по изключение 42 часа седмично с дължима компенсация като време. И да искаш да работиш по 12 часа няма кой да ти позволи да рискуваш живота на пациентите с твоята умора .Толкова сте тъпи,че даже вдлъбнати в опитите си да заплюете всички и най-вече заминаващите които ви оставят в кочината и без обещаното от болшевиките безплатно. Дори логика няма в това което пишете, ако тук падаха парички (изразът е като на някой питекантроп) щеше да има опашки от германци лекари на границата чакащи да работят тук. Ама ,че тъпнари сте вместо марксизъм да бяхте ходили в часовете по логика...
Дължимата компенсация е най-вече в пари.Едно дежурство(12 часа) 500 евро! Плюс 2 почивни дни!