burevestnik.bg - Мобилна версия


Първан Симеонов:

Обществото уважава лекарите и труда им, но не вярва на здравната система

 Обществото уважава лекарите и труда им, но не вярва на здравната система

"Ообществото ни уважава лекарите и труда им. Българите обаче не са убедени в цялостната коректност на системата и най-вече в ценообразуването. 40% от хората, които са били в болница през последните 5 години, са плащали извънредни суми, които според тях са необосновани. Според данните може да се направи ясният извод, че общественото отношение към болничната помощ е по-скоро разделено и не може да се каже, че задоволството преобладава", каза социологът Първан Симеонов в презентацията си по време на днешната дискусия на тема "Прозрачност и здравеопазване". 

Данните от сондажа на "Галъп" показват, че около 2/3 от пълнолетните българи, които са били в болница през последните 5 години, са останали много доволни или по-скоро доволни от грижата, която са получили в заведението. Останалата част от анкетираните обаче са заявили, че не са доволни от грижата в болниците, като техният дял не е за пренебрегване. В същото време повече от 50% от българите смятат, че разходите от болничния престой са високи или много високи. На въпрос дали сумата за престоя в болницата е била справедлива, половината от запитаните са отговорили отрицателно, което потвърждава противоречивостта на общественото мнение за болничната помощ. Сондажът е направен на основата на преки интервюта сред 772 души между 9 и 16 март.

„Най-голямата тайна е колко са здравноосигурените лица в България. Не се знае нито колко отделят работодателите, нито колко отделя държавата за здравноосигурителни вноски“, каза в презентацията си проф. Петко Салчев от НЦОЗА. По думите му има тенденция, когато се увеличава брутния вътрешен продукт (БВП), да се забелязва и леко покачване на продължителността на живот. При падане на БВП пък се наблюдавал и рязък спад в продължителността на живота на хората.

„Трябва да има разделение на правата и отговорността в системата, за да може всеки да следи всеки, особено когато ресурсът е публичен“, каза икономистът Аркади Шaрков, представител на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Липсата на прозрачност беше отбелязана като главен проблем на системата от председателя на НПО д-р Станимир Хасърджиев и от доц. Любомира Коева от Катедрата по икономика и управление на здравеопазването в МУ-Варна. По думите им е напълно недопустимо достъпът до информация как се разходват публичните средства или как е разпределен бюджетът на НЗОК на регионално ниво да е силно ограничен.  

Дискусията се проведе по повод представянето на новия „Индекс на болниците“, който е съвместна разработка на "Галъп интернешънъл" и специализирания здравен сайт clinica.bg. Целта на проекта е да даде повече прозрачност, като увеличава възможностите за извършване на по-добре информиран избор за лечение при пациентите и заостря вниманието на специалистите. "Индексът" ще предоставя обективни данни за дейността на лечебните заведения по НЗОК в някои социално значими дейности – онкология, инвазивна кардиология и неврология. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8KG$

User Avatar Патриот-майтапчия 23.07.2018 20:31:05

Обществото мнооооого "уважава" труда на Лекаря, ама иска да му е безплатно!

Още от Новини