burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Илко Семерджиев:

„Освежаваме” болниците с дългове

„Болници, в които има прекомерно натрупване на дългове, ще бъдат освежавани от гледна точка на състава на борда на директорите си, защото трябва да постигнем финансова дисциплина”. Това заяви здравният министър д-р Илко Семерджиев в ефира на BTV. „Аз правя това, което трябва да се направи”, категоричен бе той. Семерджиев отново аргументира промяната в ръководството на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” и връщането на д-р Дечев начело й поради влошаването на финансовото състояние на лечебното заведение в периода, в който той беше отстранен от нея.

Здравният министър отговори и на обвиненията на предшественика си Москов за разрушаване на системата, като заяви, че въведеният от него идентификатор е довел до натрупване на 19,8 милиона лева надлимитни плащания и 52 милиона отложени плащания. В тази връзка той даде подробности от подписания вчера договор за електронна здравна система, като обясни, че се очаква 21 регистъра да заработят синхронно и увери, че чрез нея се залагат механизми за контрол.

Д-р Семерджиев коментира подробно и казуса с малкия Байрям в контекста на работата на фонда за лечение на деца, както и станалите ясни вчера резултати от проверка. „Този доклад е факт от 2-ри декември и това, че се обсъжда в края на март 2017 г., показва, че има нещо, което не е много наред в комуникациите в здравеопазването”, посочи Семерджиев. От думите му стана ясно, че предшественикът му Петър Москов е изпратил резултатите от проверката в прокуратурата на 26-ти декември, тоест в последния ден от управленския си мандат. „Близо две-три седмици след това аз взех административни мерки”, изтъкна той. Здравният министър коментира и предишния директор на фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ, като заяви, че той „не е бил в центъра на неблагополучията”. „Той е бил поставен в среда, в която е могъл да вземе решенията, които са му позволявали правилата за дейността на фонда”, коментира той. Според него обаче проблемът в правилника е бил огромен. Затова и е започнала процедура по промяната му, изясни Семерджиев.

Той коментира и дейността на Обществения съвет, като заяви, че според предишния правилник на фонда неправомерно са му били дадени правомощия, които той не притежава по дефиниция. „Той е консултативен орган, а не орган за взимане на решения, той не е административен орган и трябва да се върне точно там”, посочи здравният министър. „Това е поставило директора в ситуация да взима решения, които са взети не от него и съответно да не може да ги съобрази с нормативната уредба”, заяви Семерджиев.  В резултат, според министъра, в МЗ са постъпвали неокомплектовани документи на децата. „Хора, които имат просто задачата да бъдат коректив, да бъдат обществената съвест, не могат да се намесят в дебрите на медицината”, отбеляза той. „Задача номер едно сега е да поправим дефектите в правилника на фонда”, обобщи Семерджиев.

По повод случаите на морбили у нас здравният министър потвърди, че към момента те са три – при две жени и едно дете. Той посочи, че епидемията е тръгнала от Румъния и е обхванала и други страни като Унгария, където има лечебно заведение под карантина. Морбили има още в Италия и Великобритания. Степента на имунизираност у нас е около 92%, отбеляза здравният министър, като допълни, че най-голяма сигурност има когато тя е над 95%.  В България има известни рискове, подчерта здравният министър. „Задължителният иминузационен календар не е случаен. Той е много прецизен и съгласуван със Световната здравна организация, поясни д-р Семерджиев. В среда на неимунизирани заразата се разпространява по-лесно, допълни той.
Здравният министър увери, че в страната има достатъчно резерв от ваксинни и допълни, че ресорното ведомство предприема всички необходими мерки за ограничаване на разпространението на заболяването.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Fz$L

Още от Новини