burevestnik.bg - Мобилна версия


10% от децата у нас – извън обхвата на задължителната ваксинация

Близо 10% от българските деца не са ваксинирани с ваксините от задължителния имунизационен календар. Това става ясно от данни на Националния център по опазване на обществено здраве и анализи за изминалата 2016 г.

Според тях ваксинираните със серумите срещу дифтерия, тетанус, коклющ, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит тип Б е малко над 90%, което означава, че 10% от децата не са имунизирани срещу тези болести. По-висок е единствено процентът на имунизираните с ваксина срещу туберкулоза, която се поставя малко след раждането. Там нивото на обхват е 96,2%.

Пред Zdrave.net началник на Първо детско отделение към СБАЛИПБ “Проф. Ив. Киров” – София доц. Атанас Мангъров посочи, че все повече се увеличат броят на неваксинираните деца. Той допълни, че действителната статистика е по-голяма от официалната, защото има много случаи на деца, които са имунизирани само по документи, но на практика не са.

Според специалиста тенденцията за отказ от поставяне на ваксините срещу отдавна забравените болести се наблюдава в цял свят. Той припомни и случаите на дифтерия в Испания през 2015 г. следствие на набиращите там сила антиваксинални движения и починалото от заболяването 6-годишно дете.

У нас за щастие все още процентът на обхват е висок, за да не се стигне до епидемия, посочи д-р Мангъров, като уточни, че по световен стандарт той трябва да е минимум 70%. Той обаче посочи, че 10% необхванати деца е притеснителен, защото може да доведе до зачестяване на случаите на заболели деца. В последните месеци има ръст приети с коклюш деца, съобщи още лекарят.

Припомняме, в края на миналата година педиатри алармираха, че населението на отделни райони в страната е с намален колективен имунитет срещу отдавна забравени болести, за които има ваксини. Причината е все по-честият отказ на родители да ваксинират децата си.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #BdG

Още от Новини