burevestnik.bg - Мобилна версия


Министърът на здравеопазването д-р Илко Семерджиев:

200% скок на разходите за лекарства

Затягат контрола над харчовете за медикаменти в онкологията

За последните години има 200% ръст на разходите за медикаменти. Това съобщи служебният министър на здравеопазването и вицепремиер д-р Илко Семерджиев на дискусия за лекарствената политика, в която участие взеха подуправителят на НЗОК Димитър Петров и представители на фармацевтичната индустрия.

За сравнение ръстът на БВП за десет години е около 30%, стана ясно от думите на му. „Това показва, че по някакъв начин движението ни в посока разходване на публични и частни средства е несъразмерно със средството, което служи за ориентир на всички - брутният вътрешен продукт и неговият растеж“, коментира той. „Ето защо се налага, когато говорим за публичните средства, да си отговорим на първо място на въпроса как ги разходваме. Отговорът не би трябвало да е чрез лобизъм, чрез лоши решения, чрез механизми за придърпване на ползите, а как да върнем на потребителя онова, което той е гарантирал чрез своите осигуровки и данъци“, допълни министър Семерджиев.

По думите му балансирането на интересите в тази насока трябва да бъде осъществено на основата на принципи. „Ако успеем да намерим пресечната точка между интереси и принципи и цени и ценности, ще бъдем успешно общество“, заключи д-р Семерджиев.

От своя страна подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров посочи, че ще бъдат предприети мерки в насока по-стриктен контрол при онкомедикаментите, които ще залегнат в НРД за тази година, и отбеляза, че там също има значителен ръст на средствата.

Припомняме, преди дни той съобщи пред Zdrave.net, че се обмисля въвеждане на автоматизирани смесителни системи в онкологията, както и да се премине към пряко договаряне между НЗОК и търговците на едро на лекарства. Днес д-р Петров допълни и че се обмисля идеята касата да плаща терапията на пациент средно на килограм тегло.

НЗОК ще работи и за по-широкото прилагане на механизма на оценка на здравните технологии, както за новите лекарства, така и при старите. „Има около десетина позиции, които ни притесняват“, отбеляза д-р Петров, като посочи, че става въпрос за медикаменти в онкологията и при лекарствата за домашно лечение.

Председателят на Националния съвет по цени и реимбурсиране проф. Николай Данчев съобщи, цитиран от investor.bg, че на този етап само 14 продукта с международно непатентно наименование са отпаднали от реимбурсация у нас, но уточни, че те не се използват в Европа и няма нито един от тях, чиято липса да застрашава здравето на български пациенти. Той препоръча да се възприеме механизма за проследяване на ефекта от иновативните продукти във водещи болници в страната.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Jpub

Още от Новини