burevestnik.bg - Мобилна версия


4000 души излязоха на протест срещу реформата в ТЕЛК

Близо 4000 българи с увреждания присъстваха на днешния протест в София, въпреки че вчера Министерството на здравеопазването оттегли проекта си на Наредба за медицинската експертиза.

„Вчера беше свалена наредбата за медицинската експертиза, която беше крайно ощетяваща нашите права, но остана Наредбата за оценка на работоспособността. Да не би ние да не искаме да работим?“, запита протестиращите Адриана Стоименова, зам.-председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерския съвет и изпълнителен директор на Центъра за психологически изследвания.

„Днес сме тук, за да изразим волята на хората с увреждания. Да се чуе ясно, че над половин милион българи не са забравени. Ние искаме ясна отговорност, подкрепа и най-вече гаранция за всички политики, свързани с нас, хората с увреждания“, заявиха представителите на 18-те организации на хора с увреждания, инициатори на протеста.

Сред исканията им са възможности за работа и включващо образование, условия за достоен и пълноценен живот, достъп до архитектурна, транспортна и комуникационна среда, както и нито една промяна, която засяга тях и начина им на живот, да не се предприема без тяхно участие.

„Ние сме „за“ реформи, които ще ограничат корупционните практики, които ще повишат контрола върху публичния финансов ресурс и които ще гарантират ефективното му управление. Но днес ние казваме „не“ на реформи, отнемащи права. Всички ние, заедно с правителството, президента, Народното събрание, общините да се обединим около зачитане на европейските стандарти и практики в тази област, както Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, да стане реалност. Нито едно право не трябва да се губи по време на реформа. Трябва да се надгражда, така че животът да бъде достоен“, категоричен беше Красимир Коцев, председател на Съюза на инвалидите в България.

„Дошъл е моментът, в който българската държава трябва да провежда активна политика, но и да принуди работодателите да въведат и в България квотния принцип, който да гарантира заетост на хората с увреждания във всяка фирма“, заяви председателя на Съюза на слепите Васил Долапчиев.

Сред участниците в протеста беше и Родолфо Катани, представител на Европейския форум на хора с увреждания. „Държавата иска да вземе инвалидните пенсии и да задължи хората да работят. В същото време обаче не предоставя работни места на хората с увреждания. Смятаме, че българското правителство трябва да се откаже от тази реформа и да започне консултации с организациите на хора с увреждания. Преди да дойда вчера, научих една важа българска дума: „срам, срам, срам“, каза той.

По думите му българската държава не спазва принципите на Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, която беше ратифицирана през 2012 г.

Припомняме, вчера на извънреден брифинг здравният министър Кирил Ананиев съобщи, че Министерството на здравеопазването изтегля промените в Наредбата за медицинската експертиза и правилника за работа на органите на медицинската експертиза. Той увери, че промените оттук нататък ще се правят след съгласуване с организациите на и за хората с увреждания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   c351

User Avatar Пашата 11.04.2018 15:43:09

SICаджиите ги е страх само от масови протести - веднага дават на заден!

Още по темата