80% от жалбите на пациентите към различни институции са свързани с лоша комуникация с лекарите. Това съобщи пред БНР д-р Гергана Форева, общопрактикуващ лекар и председател на Българското Балинтово общество. Организацията се занимава с въвеждането и системното прилагане на подхода, развит от Майкъл Балинт и насочен към изследване на взаимоотношението между лекар и пациент.
„Данните показват, че 80% от оплакванията и жалбите на пациентите през различни институции не са свързани с пряката клинична работа на лекарите, с техните тесни медицински познания, а по-скоро с общуването и комуникацията между лекар-пациент“, коментира д-р Форева. За пример тя даде съобщаването на тежки новини на пациентите. „Темата за смъртта и загубата е ситуация, при които не сме достатъчно добре подготвени“, отбеляза д-р Форева. „Всички лекари сме длъжници по отношение на обясненията на пациентите – идват хора, които не са разбрали с какво са лекувани, какви манипулации са им правени и други. Това се случва и ние трябва да го признаем“, посочи тя.
„Нашата амбиция е да покажем на лекарите, че има и такъв подход, при който може да се обсъждат взаимоотношенията с пациентите“, изтъкна още д-р Форева. За проблема в общуването с пациентите потвърдиха и от Агенция „Медицински одит“. „Задължението на медицинския персонал е дава достатъчно информация и да бъде съпричастен с пациента“, отбеляза Димитър Георгиев от отдел „Оценка на риска“ към ИАМО. По думите му често има ситуации, при които пациентите и изпълнителите на медицинска помощ изобщо „не си говорят“.
Коментари по темата