burevestnik.bg - Мобилна версия


9-валентна ваксина срещу човешки папилома вирус ще пристигне в България догодина

През следващата година се очаква 9-валентната ваксина срещу човешки папилома вирус (HPV) да започне да се използва и у нас. Това стана ясно на среща, организирана от МСД България, по повод препоръчителните ваксини за рак на маточната шийка и за ротавирусни заболявания. В САЩ и Европа ваксината, която действа срещу 9 щама на HPV, се използва от 2015 г., но у нас тя ще бъде на разположение на лекари и пациенти през 2017 г.

Последните данни от САЩ показват, че за 6 години, откакто е въведена национална програма за профилактика за рак на маточната шийка, разпространението на 4-ти тип е намаляло с 64% при момичетата от 14 до 19-годишна възраст, и с 34% при възрастовата група от 20 до 24 години.

В Дания, освен резултатите при млади момичета и жени, драстично са намалели и случаите на генитални брадавици при младите мъже.

От 2013 г. и в България е въведена Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, като ваксините се заплащат от държавата. За разлика от САЩ и Европа, където имунизационния обхват расте, у нас процентът на ваксинирани момичета във възрастовата група 12-13 години спада с всяка изминала година – от 25% през 2013г. на 10% през 2015г.

Според проф. Златко Кълвачев, началник на Лаборатория по микробиология и вирусология в УМБАЛ "Софиямед", този факт е доста притеснителен на фона на задаващата се световна HPV свързана епидемия в областта на устната кухина и шията. Притеснителни са и данните, че през 2015 г. вирусът е открит в басейни и реки в Италия. За специалистите страховете относно сигурността на ваксините и разпространението на слухове до голяма степен са причина за ниския обхват на имунизацията, макар че всички научни доказателства сочат точно обратното. Последният доклад на Глобалния надзорен комитет по сигурността на ваксините за 2015 г. отново отчита, че ваксината за рак на маточната шийка е напълно безопасна.

У нас от рак на маточната шийка всяка година се разболяват около 1600 жени, а 400 умират. Чрез имунизация могат да бъдат спасени животи, а здравната система да не буксува всяка година.

Доц. Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение в Инфекциозна болница – София, сподели, че 1/3 от бюджета на болницата са разходи за лечение на ротавирусни заболявания, за които също има ваксина. В световен мащаб имунизацията срещу ротавируси намалява хоспитализациите на малки деца с 95% и дава имунитет срещу няколко серотипа на вируса.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   skbe

Още от Новини