burevestnik.bg - Мобилна версия


94% от близо 1000 души са диагностицирани с хронична венозна болест

Под мотото „Вземи краката си в ръце активно“ в 17 града на България се проведоха профилактични прегледи за разширени вени

94% от близо 1000 души са диагностицирани с хронична венозна болест

94% от прегледаните общо 970 души са диагностицирани с ХВБ. Това показват резултатите от шестото издание на кампанията „Вземи краката си в ръце активно“, която се организира от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА) с подкрепата на фармацевтична компания Servier и на информационния уебсайт venite.bg. Инициативата цели да спомогне за по-добрата осведоменост, профилактиката и превенцията на хроничната венозна болест (ХВБ, разширени вени).

Като част от кампанията от 17-и до 30-и юни БНДСЕХА бяха организирани безплатни профилактични прегледи при съдов хирург в 17 града на България, като за поредна година отдаде дължимото на ранното диагностициране и навременното лечение на едно от най-често срещаните заболявания днес.

„Оказва се, че само единици са онези, които не са диагностицирани със заболяването, а са имали друг проблем, напр. неврологичен. За сравнение, миналата година близо 87% от прегледаните бяха диагностицирани с ХВБ, т.е. наблюдаваме немалко увеличение. В този смисъл картината за 2024 г. е поредното доказателство за широкото разпространение на заболяването“, посочи председателят на БНДСЕХА доц. Димитър Петков.

„При изследваните тази година, 32,5% са с продължителност на симптомите между 1 и 5 години (спрямо 31% миналата година); 29,6% – между 5 и 10 години (тук имаме лек спад спрямо 30,2% за 2023 г.) и 23,5% – над 10 години (отново нежелан ръст спрямо 20,5% за миналата година). Сред тях медикаментозно лечение са предприели 50,4 % (сравнимо с миналата година – 51,1%), а 6,4% са стигнали до оперативна намеса (тук имаме чувствително снижение спрямо 11,3% за 2023 г., което е положителен тренд). По отношение на консервативното лечение: тази година 92% са с назначен 6-месечен прием на венотонични медикаменти, като 43% са използвали крем и също толкова – 43%, са приемали таблетки“, допълва доц. Петков. 

Прави впечатление още, че жените са в пъти по-активни в грижата за вените – те са 88% от всички, посетили преглед. Най-висок е процентът на ХВБ във възрастта между 45-60 г., когато активността на пациентите е значително висока. Добрата новина е, че 48% от прегледаните са диагностицирани с по-ранни стадии на ХВБ, а това предполага много по-ефективно лечение. „С оглед на така очертаните тенденции БНДСЕХА следва своята неотклонна мисия да разяснява комплексния характер и сериозността на хроничната венозна болест и да напомня за най-важните мерки за нейната профилактика и контрол: посещението при съдов хирург, както и поддържането на активен начин на живот“, изтъква доц. Димитър Петков.

Главните рискови фактори за развитието на хроничната венозна болест включват наднорменото тегло, липсата на активен двигателен режим, небалансираното хранене, както и фамилната обремененост. При появата на тревожни симптоми като умора в крайниците, болка и тежест, крампи и оток е наложителна своевременна консултация с лекар. Поддържането на активен начин на живот също допринася за профилактиката на разширените вени.

И тази година като част от информационната кампания „Вземи краката си в ръце активно“ успешно продължи инициативата „Пътешествие с мисия“, която чрез социалните медии мотивира хиляди да ходят повече пеша.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Fftx

User Avatar Потърпевш 05.10.2024 12:27:31

Аз няма да се пенсионирам не защото не искам а защото това е целта да Няма пенсионери на 52 съм с диабет с полиневропатия и т. н. А до 67??? Скоро идва Божието царство единствено То ще разреши всички проблеми

User Avatar Гост 05.10.2024 00:05:53

Абсолютно вярно...

User Avatar Гост 05.10.2024 00:04:11

tW

User Avatar Сурдж 04.10.2024 21:59:45

Това е тържество не разбиране на статистика, методология, неукост и натиск на лек.индустрия.....

Още от Новини