burevestnik.bg - Мобилна версия


ECDC: И през тази година страните в ЕС трябва да разполагат с COVID ваксини

Налице е непрекъснат риск от тежко заболяване за уязвимите групи, подчертават от там

ECDC: И през тази година страните в ЕС трябва да разполагат с COVID ваксини

И през 2023 година държавите в ЕС трябва да разполагат с ваксини срещу COVID. Това е важно, за да се ограничи въздействието на инфекцията и свързаните с нея хоспитализации и смъртност, обяви Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC).

В последния доклад на центъра се препоръчва усилията да се съсредоточат върху защитата на по-възрастните хора и други уязвими групи, като тези със съпътстващи заболявания и имунокомпрометирани, независимо от възрастта.

Според данните от наблюдението на ECDC при всяка нова вълна от инфекция с COVID-19 е по-вероятно по-възрастните хора да бъдат хоспитализирани. Натрупаната информация предполага продължаващо предаване на SARS-CoV-2 в страните от ЕС и Европейското икономическо пространство, което означава, че е налице непрекъснат риск от тежко заболяване за уязвимите групи.

Въпреки че досега не се е появил ясен сезонен модел на циркулация на вируса, данните показват, че въздействието на болестта е много по-голямо през есенно-зимния период, което съответства на традиционния грипен сезон, подчертават от ECDC.

В този контекст математическите модели, описани подробно в доклада, показват, че програма за ваксиниране от есента на 2023 г. с много високо усвояване на ваксини, насочена към лица от групата 60+, се очаква да предотврати до 32% от свързаните с COVID-19 хоспитализации в ЕС/ЕИП. Ако пък се постигне комбинирането на програма за ваксиниране от есента на 2023 г. за хора на възраст 60+ с кампания за ваксиниране през пролетта на 2023 г. за хора на възраст 80+, се очаква да бъдат предотвратени до 44% от хоспитализациите, свързани с COVID-19, са изчислили експертите на ECDC.

При провеждането на математическото моделиране те са взели предвид натрупаните досега знания за редица фактори, в това число намаляваща ефективност на ваксината, възрастови групи, към които е насочена последната кампания с бустери есен/зима 2022/23 г., както и епидемиологичната ситуация през 2022 г.

В крайна сметка центърът препоръчва всяка държава в ЕС да вземе самостоятелно решение за ваксинационната си политика, като отчете епидемиологичните особености, специфичните фактори и процеси в тяхната динамика.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mxef

Още от Новини