burevestnik.bg - Мобилна версия


EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид

EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид

Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) започна преглед на лекарства, съдържащи семаглутид, след опасения за повишен риск от развитие на неартериитна предна исхемична оптична невропатия (NAION) - рядко заболяване на очите, съобщи пресслужбата на лекарствения регулатор.

Съмненията са провокирани от две скорошни обсервационни проучвания, като обаче в същото време в други две проучвания не се намират доказателства за повишен риск от това увреждане.

Семаглутид, GLP-1 рецепторен агонист, е активното вещество в някои лекарства, използвани за лечение на диабет и затлъстяване - Ozempic, Rybelsus и Wegovy.

PRAC ще оценява дали пациентите, лекувани със семаглутид, могат да имат повишен риск от развитие на NAION.

Това нарушение е причинено от намален приток на кръв към зрителния нерв в окото с потенциално увреждане на нерва, което може да доведе до загуба на зрение в засегнатото око, припомнят специалисти.

Пациентите с диабет тип 2 е възможно вече да имат по-висок риск от развитие на това състояние, отбелязват експертите.

Сега PRAC ще прегледа всички налични данни за NAION със семаглутид, включително данни от клинични проучвания, постмаркетингово наблюдение, проучвания за механизма на действие и медицинската литература (включително резултатите от обсервационните проучвания), посочват още от EMA.

От агенцията уверяват, че резултатите от прегледа ще бъдат огласени веднага след приключването му. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Ame*

User Avatar Mark 18.01.2025 22:20:17

Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия--➤➤ come.ac/guntitan

User Avatar Гост 18.01.2025 18:24:29

А за повишеният риск от развитие на рак на щитовидната жлеза, кога ще кажат нещо?!?

Още от Новини