burevestnik.bg - Мобилна версия


EMA учредява консултативен форум за онколекарствата

Целта на новия формат е да спомогне за оптимизиране на лечението на рака в ЕС

EMA учредява консултативен форум за онколекарствата

Европейската агенция по лекарствата (EMA) в сътрудничество с Европейската организация за изследване и лечение на рака (EORTC) стартира нова инициатива – Форум за лекарства срещу рака (CMF). Тя ще обединява представители на академични организации и Европейската регулаторна мрежа за лекарства и ще има за цел да подобри изследванията, насочени към оптимизиране на онколечението и насърчаване към високи стандарти в терапията на рака в Европейския съюз, съобщи пресслужбата на лекарствения регулатор.

От създаването си през 1995 г. EMA е препоръчала за одобрение над 170 онколекарства, които имат съществена роля в лечението и управлението на терапевтичния процес при различните видове рак.

В областта на онкологията през последните години се появяват сериозни иновации, в това число персонализирани лекарства, имунотерапии и лекарствени продукти за модерна таргетна терапия. Тези иновации помогнаха на пациенти с рак в цяла Европа, като им предложиха нови подходи в борбата им срещу болестта. Когато новите лекарства навлизат на пазара, се появява възможност за подобряване на много аспекти, свързани с оптималното им използване и интегриране във вече съществуващия набор от лечения, отбелязват от ЕMA.

Правилното използване на новите лекарства е ключ към подобряване на клиничната практика, подчертават експертите на ЕMA, и форумът е създаден за да улесни този процес. 

Новият формат проведе първата си среща, на която обсъди предизвикателствата, свързани с изследванията, фокусирани към оптимизиране на терапиите, на дозовите режими и други подходи, съобразени с индивидуалните характеристики на пациента и онкологичното заболяване.

Срещите ще се организират всяко тримесечие и в тях ще участват водещи представители на ключови академични организации от Работната група на здравните специалисти на EMA. Резултатите от тези дискусии ще спомогнат за по-добрата организация на действията в борбата с рака, включени в Стратегията за регулаторна наука до 2025 г. и Плана за действие по сътрудничеството в академичните формати. След едногодишна пилотна фаза съставът и работните процедури на форума ще бъдат подложени на оценка, за се изясни ползата от тях.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5cw2

Още от Новини