burevestnik.bg - Мобилна версия


EMA: Ефектът от хлорохин и хидроксихлорохин при COVID-19 все още не е доказан

Комбинацията с азитромицин може да бъде опасна за пациентите

EMA: Ефектът от хлорохин и хидроксихлорохин при COVID-19 все още не е доказан

Европейската агенция по лекарствата (EMA) излезе с официална позиция за прилагането на хлорохин и хидроксихлорохин в комбинация с антибиотика азитромицив при пациенти с COVID-19. От агенцията припомнят, че хлорохинът и хидроксихлорохинът потенциално причиняват проблеми със сърдечния ритъм, които могат да се изострят, ако в терапевтичната схема се включат и други лекарства, като антибиотика азитромицин. За него също е известно, че може да има сходен ефект върху сърдечната дейност.

От европейския лекарствен регулатор допълват, че към този момент хлорохинът и хидроксихлорохинът са разрешени за лечение на малария и някои автоимунни заболявания. Освен страничните ефекти, засягащи сърцето, се знае, че те потенциално причиняват проблеми с черния дроб и бъбреците, увреждане на нервните клетки, което може да доведе до припадъци и хипогликемия.

Клиничните данни са все още много ограничени и неубедителни, и полезните ефекти на тези лекарства при COVID-19 не са доказани, предупреждават от EMA. Необходими са големи, целенасочени клинични приучвания, за да се достигне до заключения, подчертават от агенцията.

„В някои клинични изпитвания, провеждани сега, се изследва ефективността на хлорохин или хидроксихлорохин при лечение на COVID-19, като се използват по-високи дози от препоръчаните за разрешените показания. Въпреки че могат да се появят сериозни нежелани реакции и при препоръчани дози, по-високите дози могат да повишат риска от тези странични ефекти, включително да доведат до необичайна електрическа активност, която влияе на сърдечния ритъм и се проявява като удължаване на QT-интервала“, се казва още в позицията на EMA.

На медицинските специалисти се препоръчва да наблюдават много отблизо пациентите с COVID-19, които получават хлорохин или хидроксихлорохин, и да вземат предвид съществуващите сърдечни проблеми, които могат да изведат тези болни в по-висок риск от проблеми със сърдечния ритъм. Лекуващите лекари трябва внимателно да обмислят възможността за нежелани реакции, особено при по-високи дози, и да проявят допълнителна предпазливост при комбиниране на лечение с други лекарства като азитромицин, които могат да причинят подобни странични ефекти върху сърцето, отбелязват експертите на ЕМА.

От европейския лекарствен регулатор напомнят на пациентите и здравните специалисти да съобщават за всякакви предполагаеми странични ефекти пред своите национални регулаторни органи.

„В контекста на COVID-19, тези лекарства трябва да се използват само като част от клинични изпитвания или в съответствие с национално съгласувани протоколи. Те не трябва да се използват без рецепта и без надзор от лекар“, категорични са от агенцията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8*h@

Още от Новини