Възможно е да се сложи край на СПИН до 2030 г., ако страните демонстрират политическа воля да инвестират в превенция и лечение и приемат недискриминационни закони. Това е един от основните изводи в най-новия доклад на UNAIDS - Програмата на ООН за СПИН. .
В документа се посочва, че през 2022 г. приблизително 39 млн. души по света са живели с ХИВ, като напредъкът в борбата с инфекцията е най-голям в страните и регионите с най-много финансови инвестиции, като например Източна и Южна Африка, където новите ХИВ инфекции са намалели с 57% от 2010 г.
Броят на хората на антиретровирусно лечение в световен мащаб се е увеличил почти 4 пъти, от 7,7 млн. през 2010 г. на 29,8 млн. през 2022 г.
Въпреки това има региони, които будят безпокойство и Източна Европа е един от тях,
защото там се наблюдава рязко увеличение на случаите на нови инфекции. Същият тренд е валиден и за Централна Азия, Близкия изток и Северна Африка, посочват експертите на ООН.
Рязкото нарастване на новите инфекции е устойчиво и продължава в Източна Европа и Централна Азия (повишение от 49% от 2010 г.) и в Близкия изток и Северна Африка (увеличение от 61% от 2010 г.), отчитат те.
„Тези тенденции се дължат основно на липсата на услуги за превенция на ХИВ за маргинализирани и ключови групи от населението и на бариерите, поставени от наказателните закони и социалната дискриминация“, категорични са от Програмата на ООН за СПИН.
През миналата година 1,3 млн. души са се заразили с ХИВ и 630 000 са починали от заболявания, свързани със СПИН, става ясно още от доклада. Интерес в него представлява и анализът на структурата на засегнатите.
Пандемията от ХИВ продължава да засяга ключови групи от населението в по-голяма степен от общото население,
казват експертите.
През 2022 г., във възрастовата група 15-49 г., в сравнение с общото население разпространението на ХИВ е 11 пъти по-високо сред мъжете, които правят секс с мъже (МСМ) ; 4 пъти по-високо сред проституиращите, 7 пъти по-високо сред хората, които си инжектират наркотици и 14 пъти по-високо сред транссексуалните хора, отчитат от Програмата на ООН за СПИН.
В доклада се посочва, че краят на тази инфекция няма да дойде автоматично.
„СПИН отнемаше живот всяка минута през 2022 г. Около 9,2 милиона души все още пропускат лечение, включително 660 000 деца, живеещи с ХИВ. Финансирането за ХИВ също намаля през 2022 г. както от международни, така и от местни източници, като се върна до същото ниво като през 2013 г. Финансирането възлиза на 20,8 млрд. щатски долара през 2022 г., а това е много по-малко от 29,3 милиарда щатски долара, които ще са необходими до 2025 г.“, е друг важен извод в него.
Преди две десетилетия пандемията от СПИН изглеждаше неизбежна,
като всяка година 2,5 млн. души се заразяваха с ХИВ и повече от 2 млн. губеха битката срещу вируса, посочват от UNAIDS.
"Сега обаче нещата са различни. Сега има възможност да сложим край на СПИН чрез увеличаване на политическата воля чрез инвестиране в устойчив отговор на ХИВ чрез финансиране на това, което е най-важно: основана на доказателства превенция и лечение на ХИВ, интегриране на здравни системи, недискриминационни закони, равенство между половете и овластена общност в мрежи", заключават от Програмата на ООН за СПИН.
Коментари по темата