burevestnik.bg - Мобилна версия


VII-ият Национален конгрес на БЛС: Заплащането да бъде за медицински дейности и резултати, а не за структури

Постигане на европейски нива на финансиране, поискаха участниците

VII-ият Национален конгрес на БЛС: Заплащането да бъде за медицински дейности и резултати, а не за структури

Няколко ключови приоритета обединиха участниците по време на VII-ия Национален конгрес на БЛС с международно участие „Политики в здравеопазването" съобщиха от съсловната организация.

Задачата на Съсловната организация е да отстоява професионални и устойчиви решения, дори когато те не срещат автоматична обществена подкрепа. Около тази позиция се обединиха участниците във форума. Д-р Иван Маджаров - зам.-председател на БЛС акцентира, че системата разчита на близо 8 900 медицински практики и над 106 000 специалисти, а финансирането трябва да бъде обвързано с резултати, качество и ефективност.

Позицията на БЛС не е на противопоставяне, а на партньорство – предлагане на професионални решения и експертиза, защита на разумни и реалистични политики, които здравната система може да понесе и реализира устойчиво.

Приоритетни политики и мерки около които се обединиха над 300 участници в конгреса са:

1. Постигане на европейски нива на финансиране чрез разработване на методология и анализ за постепенно увеличаване на разходите за здравеопазване като дял от БВП.

2. Конгресът препоръчва още: заплащането да бъде за медицински дейности и резултати, а не за структури.  НЗОК да финансира извършени дейности, в измеримо качество и доказан здравен ефект – в болничната, първичната и специализирана извънболнична медицинска помощ - вместо щатове и легла; въвеждане на ефективен и навременен контрол, а не само последващ.

3. Делегатите настояха да бъде намерен баланс между пазарни стимули и социална солидарност, така че конкуренцията да води до по-висока ефективност, а общественият интерес – до гарантиран достъп и справедливост.

4. Като приоритет беше изведена превенцията и профилактиката с цел преодоляване на дисбалансът в полза на разходи за активно лечение и лекарства – защото предотвратеното заболяване носи най-висока стойност за обществото, а като естествено продължение на тази политика е долекуването след остър период на заболяване – специфичен и често пренебрегван етап.

5. И oще: Оптимизиране на лекарствената политика чрез прозрачни процедури и стимули за най-добра стойност. НЗОК трябва да прилага истинска прогенерична политика в интерес на ефективност и спестяване на средства, а пациентът да има правото на избор от цялата палитра произведени медикаменти.

6. Продължаване на дигитализацията на здравната система, за да се гарантират по-добра координация, по-висока ефективност и по-широка достъпност на медицинските услуги.

7. Въвеждане на задължително продължаващо медицинско обучение и създаване на ясна методология и акредитационни механизми за качествен контрол и развитие на компетенциите.

8. Въвеждане на работещи политики и финансиране на базата на разход- ефективност и разход-ползи за медицинските технологии, в частност медицинските изделия и медицинските изделия за инвитро диагностика, с цел навременен достъп до тях.

VII-ият Национален конгрес на БЛС с международно участие „Политики в здравеопазването" приключи днес (02.11.2025г.) със сесия посветена на Донорството и трансплантациите. Участие в нея взеха доказани експерти в областта, сред които:  проф. д-р Васил Михайлов, д-р Сибила Маринова, д-р Валентин Маринчев, проф. Любомир Спасов и изпълнителният директор на ИАМН г-жа Иванка Динева.

VII Национален конгрес на БЛС е платформа, която обединява мнения, експертиза и визия за бъдещето на здравеопазването, като поставя в центъра лекаря и пациента. В научните сесии по време на трите дни на конгреса участие взеха министрите на здравеопазването и електронното управление, управителя на НЗОК, депутати, председателят на Постоянния комитет на европейските лекари (CPME), президентът на FEMS, представители на UEMS, на Европейската асоциация на младите лекари, над 300 лекари, експерти, журналисти.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @f71

User Avatar зелева чорба с праз 24.11.2025 15:56:13

Не виждам на снимката бастуна Любомир Алексиев, великия главен секретар на Софийската колегия на БЛС - да не е заминал по широкия свят, да пръска лъчите на пръдливата си специалност "авиомедицина"?

User Avatar Elf 03.11.2025 13:03:01

Sozializma vi izjade dushite.!!!

User Avatar surg 03.11.2025 11:08:37

тия тъпанари не рабраха ли че БЛС защитава интереса на доктора и никой друг по устав.......после, лекара не дължи добър резултат, той дължи добра грижа от съвременна морална и научна точка....що за глупости са дрънкали

User Avatar Гост 03.11.2025 13:33:05

полагай си грижата и чакай да ти я платят комунистите тогава

User Avatar ББ 03.11.2025 10:33:27

Пунта Мара

User Avatar Гост 03.11.2025 09:55:14

"НЗОК да финансира извършени дейности, в измеримо качество и доказан здравен ефект" Пълна тъпанарщина и перверзно поведение и 'стратегии'. Колко е измеримо постоянно високото артериално налягане на пациент приемащ солени храни, 5 кафета, със 100кг телесна маса и тъпчещ се със сланини ? Колко тези резултати зависят от лекаря и колко е перверзно вие ДА НЕ ЗАПЛАЩАТЕ НА ЛЕКАРЯ за тези лоши навици на пациента, а ? И колко ли ще платите (0 лева) на онколозите за статистически неумолимо лошите резултати от еволюцията на туморите и онкотерапията на пациента. Сигурно тъпаците искате съвсем да останете без онколози а ? В белите държави заплащат на лекаря 1 за дипломата, 2.квалификациите. 3.отговорнмостта, 4. психичната и физическа натовареност. 5 наличния дистрес от практикуването на тази професия. Само педалите в бившия нереформиран соцлагер и съветската пеерастия си позволяват да заплащат за резултати като че ли това е овцевъдство. И най-вече за да не заплащат СИСТЕМНО И С ДЕСЕТИЛЕТИЯ

User Avatar Гост 03.11.2025 10:52:21

има неща, които са извън Вашите разбирания, но и така е по-добре

User Avatar Гост 03.11.2025 17:55:52

A какви са Вашите разбирания по темата, таварищ? Може ли да гои споделите, да ги обсъдим, коментираме?

User Avatar Гост 03.11.2025 12:44:13

Ние лекарите нямаме вашите разбирания на пролетарски гащници, да така е. Но няма да се равняваме с вас тълпата ползвачи и плюскачи пуснати от мутрите от властта да ползват докторите за без заплащане , както в боклучавите комунистически страни.

User Avatar Гост 03.11.2025 18:42:33

до 03.11.2025, 12.44.13 Много добре казано...

User Avatar Гост 03.11.2025 09:58:10

Абсолютно точен коментар! Дебилите се правят на луди!

User Avatar Гост 03.11.2025 08:37:35

БЛС не договаря заплати. Има си синдикати за тази работа.

User Avatar Гост 03.11.2025 12:41:19

Глупости. Синдикатите на Запад са само за ниско-средно квалифицирани работници. Не и за свободните професии лекари,адвокати,архитекти и т.н. Мутрите от властта ви научиха на неуважение към високо квалифицираните специалисти.

User Avatar Гост 03.11.2025 07:54:42

Копирани идеи без конкретика.

User Avatar Гост 02.11.2025 22:47:12

А нещо стана ли дума за цената на лекарския преглед, процедури, клинични пътеки..цена на труда на медиците за 1 час? или не? Е*ати мизерията и мафията крадлива комунистическа !!!

User Avatar Гост 03.11.2025 07:20:15

Цената на лекарския труд ще бъде заплатена, когто излекуваш астроцитома, рак на главата на панкреаса, пациент със синдром на Уотърхаус - Фридериксен...Ихтиоза..и още стотици други. Тогава здравната каса ще ти отпусне едни "цели" 200 лева за труда!

User Avatar Лекар 02.11.2025 22:09:58

Като гледам тези на снимката .... здравеопазване у нас няма да има!

User Avatar Гост 02.11.2025 22:04:30

Заплащането да бъде за медицински дейности и резултати е абсолютно лъжлива величина! Тя е любима на тези, които обират обществените пари - шарлатаните частници! Затова хоспитализациите нарастнаха тройно и ще продължават да растат, щом има пари за крадене. Шойката управляваща т.н. ЛС е назначена именно с парите на частните структури и защитава техните интереси!

User Avatar Гост 03.11.2025 12:51:41

Твоите мутри от властта са 'изчислили' една клинична пътека до към 20% от реалната и себестойност. Затова има измислени хоспитализации, защото шиб@ната нзок сама стимулира това със системно жалко недоплащане. Нека видим един реален честен финансово-икономически анализ на реалните стойности на труда в здравеопазването .Ако Германия можеше с 22 пъти по-малко пари и символични плащания щяха да го направят .Но германските лекари не биха позволили ограбването им за разлика оттук. В момента има документни доказателства ЕДИНСТВЕНО ,че шиб@ната ви нзок слугинаж на мутрите ОГРАБВАТ 25 години БЪЛГАРСКИЯ ЛЕКАР със смешни разценки на труда невиждани не само в ЕС ,но и в част от Африка.

User Avatar guest 03.11.2025 18:49:48

до 12:51:41 И ние мислим така!

User Avatar Спокоен 03.11.2025 17:57:16

TОЧНО КАЗАНО!!!

User Avatar Гост 02.11.2025 20:28:15

Как ви се струва минимална заплата на медицинска сестра 3000 лева?

User Avatar Гост 02.11.2025 22:06:27

Нормална! Не може лекари мошенници да вземат по 15-30 хиляди за уж извършена дейност, а сестрите 2 хиляди!

User Avatar Гост 02.11.2025 20:31:16

Напълно нормално. Както ми се струва и минимална заплата 3000 евро за лекар.

User Avatar Гост 02.11.2025 18:05:33

Е, той Аркадий е най-разбиращия от тези там на снимката.

User Avatar Гост 02.11.2025 22:07:51

Аркади е от шайката на частниците, не може без него!

User Avatar Гост 02.11.2025 19:19:30

Плача

User Avatar Гост 02.11.2025 16:04:43

Много приказки, всичко в една паница, за подправка душманина Аркади, който даже не е член на БЛС… нещастни души

User Avatar беден лекар 02.11.2025 16:47:05

Аркади е там да гушне нещо впоследствие...

User Avatar лекар от София 02.11.2025 15:49:04

Бог да прости здравеопазването! Ебати хрантутниците! Проклети да сте!

Още от Новини