Вече половин година светът живее под знака на пандемията COVID-19. Милиони преобърнати човешки съдби и стотици хиляди жертви белязаха това преломно време, в което медици от цял свят бяха призовани по силата на своя професионален дълг да бъдат в епицентъра на неравната битка с една нова и непозната болест.
Поне 7000 са жертвите на инфекцията сред медицинските специалисти от цял свят, а това число непрекъснато расте, сочат данни на правозащитната организация „Амнести Интернешънъл“.
Българските медици също не бяха пощадени от COVID-19. Тези дни стана ясно, че броят на заразените с коронавирус лекари, сестри и друг медицински и немедицински персонал у нас надхвърли 1000. Днес те вече са 1018. Националната информационна система показва, че само за изминалото денонощие са доказани нови 9 случая на заразени медици, 6 от които на медицински сестри, 2 - на санитари и 1 - при друг медицински персонал.
Ако погледнем назад във времето, ще видим, че ден след ден, нощ след нощ, медиците, поразени от болестта, са ставали все повече и повече. Мнозина от тях са преборили инфекцията, други – не.
Само преди дни цялата медицинска общност изпрати в последния му път най-младият медик, станал жертва на болестта – 36-годишният кардиолог д-р Емил Вакльов от Благоевград. По някакво черна ирония на съдбата той си отиде от този свят заедно със своя баща д-р Муса Вакльов и своята майка – медицинската сестра Ава Вакльова, също загубили живота си поради COVID-19, след като до последно са били сред своите пациенти. Медицинската общност изпрати и фелдшера Петьо Станоев, и шофьора на линейка Олег Пенов.
Много пъти от март насам с вой на сирени хората в бяло казваха „Сбогом“ на колегите си, с които заедно са делили дежурства и са се радвали на спасени човешки животи.
Сред загиналите от инфекцията са лични лекари и лекари от „Спешна помощ“, сестри, фелдшери, санитари, шофьори на линейки и други медици. Тези, които оцеляха, не се поколебаха да кажат на обществото, че болестта не е измислица, а една жестока реалност, и битката с нея им е отнела – на тях самите и на лекуващите ги екипи, много сили, воля и може би малка доза късмет.
Един от тях е специалистът по УНГ-болести от ВМА д-р Дончо Дончев, който стана доброволец в COVID-19 клиниката на болницата и не след дълго бе диагностициран с болестта. След като я победи, той стана дарител на кръвна плазма, за да помогне на други болни в нужда. Хирургът д-р Петко Димов от Бургас пък предупреди всички колко важно е да се спазват правилата и препоръките и без колебание веднага след като оздравя се върна в операционната.
С днешна дата обобщената информация на здравното министерство сочи, че 355 са заразените лекари, медицинските сестри с коронавирусна инфекция са 345, санитарите – 156. Инфекцията е засегнала още 15 фелдшери и 146 други служители – шофьори на линейки, инспектори в РЗИ и други.
Техните имена със сигурност ще останат неизвестни, а болката им ще бъде споделена най-вече от близките им и от колегите им. Дали обществото ще осъзнае колко много им дължи, дали ще им се отблагодари с признание и уважение – отговорът на този въпрос трябва да бъде „Да“.
„Да“ и само „Да“
Коментари по темата
Създава се имейл акаунт. Определя се максималния размер на един файл за изпращане за един имейл и се определя максималния брой файлове и максималния общ размер от файлове за един имейл. Примерно 2 по 10MB и 1 по 5MB общо 25MB. За цел се избира поща, която не е от гигантите като гмайл, а такъв на локален сървър с ограничени хардуерни възможности. Избират се клиенти на целта колкото може повече на едно изпращане, примерно 25, 50, 100. До целта се изпращат колкото се може повече имейли примерно 200 имейла с прикачените файлове описани по-горе. Огромното количество данни претоварва целта и/или изтрива най-старите/съществуващите съобщения. Няма значение от ОС, съдържанието на файловете или ползваната поща на атакуващия. Магията е в резултата, дявола е в детайлите.
Ако вие сте лабораторен лекар и правите ръчно ДКК с микроскоп, но устройството ви е счупено може да пишете в Google диференциален брояч и да броите с програмата на компютъра с клавиатурата.
Кой изтри имейлите на ДПС и Атака? Кой е магьосника?
Ако вие сте лабораторен лекар и правите ръчно ДКК с микроскоп, но устройството ви е счупено може да пишете в Google диференциален брояч и да броите с програмата на компютъра с клавиатурата.
От всички професионални съсловия и обществени групи ‘на първа линия‘, здравните работници са тези, които са най-тежко засегнати от коронавирусната инфекция: от всички заразени българи, до този момент над 1500 са лекари и медицински персонал. Днес излезе информация - БТА за опита на българските лекари в профилактиката и лечението с хидроксихлорохин.
След като толкова се чакаше втора вълна защо наистина не направиха профилактика на хората от първа линия, с хлорохин ли с...хлор ли, с белина ли?
След всичко случващо се ежедневно,за съжаление има още не вярващи !?