burevestnik.bg - Мобилна версия


„Безкръвните“ клапни операции удължават живота на обречени пациенти

„На базата на опита си от 2009 година, нашият център тази година беше одобрен за първия референтен център в България. Това означава, че вече имаме право да обучаваме и други центрове. Мисля, че това е едно постижение и за цялата страна, освен за "Св. Екатерина" и най-важното за пациентите ни“. Това каза проф. д-р Юлия Джоргова, началник Клиника по кардиология в УМБАЛ „Св. Екатерина“ по време на пресконференция.

Първата транскатетърна клапа в „Св. Екатерина“ е била имплантирана през януари 2009 г. на проф. Венета Вичева. На петата година от операцията тя е починала от малигнен процес на 82-годишна възраст. „От тогава до юни тази година са имплантирани аортни клапи при 100 пациента на средна възраст 76 години с клинични данни за високостепенна дегенеративна аортна стеноза през трите достъпа. Пациентите се оценяват по одобрен протокол в болницата с оглед определянето на показанията, риск, порядък, достъп, вид и размер на протезата от мултидисциплинарен екип“, допълни проф. д-р Диана Трендафилова.

При разпределението на пациентите повече са жените. Те са 55%, а мъжете - 45%. Това са пациенти с порцеланова аорта, състояния след лъчетерапия, деформации на гръдния кош, с работещи аорто-коронарни байпаси. 72% от клапите са поставени през феморалната артерия, а останалите - чрез минимално инвазивния хирургичен метод. „Процедурният успех е 100% при клапите през феморалната артерия и 93% успеваемост при хирургичния достъп, тъй като двама от пациентите минаха крос-овър към трансфеморалния достъп“, каза проф. Трендафилова.

„Това е една скъпа иновативна методика. Клапата, която се поставя през катетър, струва 50 000 лева, а тази, която се поставя по хирургичен начин, струва 3600 лева. Този метод обаче осигурява пълноценен живот на пациентите, предимно в напреднала възраст, на които не им остава повече от 3-4 години живот, ако не се предприеме лечение", каза директорът на болницата проф. Генчо Начев. Иновативното лечение се поема изцяло от Здравната каса и е безплатно за пациентите.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   TW7d

Още от Новини