burevestnik.bg - Мобилна версия


„Железният човек“ получи право на живот след като бе опериран в УМБАЛ „Св.Иван Рилски“

Лекарите от екипа се надяват никога повече да не се срещат в практиката си с толкова тежък случай

„Железният човек“ получи право на живот след като бе опериран в УМБАЛ „Св.Иван Рилски“

В научната литература има само два случая на пациенти с толкова големи мозъчни тумор, и двамата са от Индия. Това разказаха лекари от УМБАЛ „Св.Иван Рилски“,  осъществили интервенцията на пациент, при която от мозъка му беше отстранен гигантска формация с тегло 1 кг - менингиом. 

Осем часа е продължила уникалната операция, която даде шанс за живот на 41-годишния Божидар. Медиците разказаха предисторията на случая, най-фрапиращо от която е огромното забавяне.

Божидар от години страда от главоболие, на което първоначално не обръща внимание. Преди две години главоболието става непоносимо, появява се отпадналост, зрението драстично намалява, а главата му видимо се деформира. Въпреки тези очевидни симптоми, диагноза не е поставена.  Следват консултации у нас и в Белгия, но категоричното им становище е, че в твърде напреднал стадий и рисковете от операпия са огромни. Шансът пациентът да оцелее без хирургично лечение обаче са твърде малки и прогнозите са, че той ще загине само за няколко месеца.

Въпреки, че ситуацията изглежда безнадеждна, Божидар взема решение да се оперира да не се предава. Води го мисълта, че иска да отгледа 7-годишния си син, който го нарича „Железния човек“. Детето сега тръгва на училище, защото Божидар е инвалид и  винаги е бил отговорен към семейството си. Инвалид и е съпругата му.   

Специалистите в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ приемат предизвикателство с ясното съзнание за огромния риск.

„От самото начало бях наясно, че толкова сложна интервенция не е по силите на един човек“, обяснява неврохирургът д-р Емануил Найденов. Затова в болницата е свикан мултидисциплинарен екип, който обсъжда случая. В него влизат интервенционалният неврорентгенолог доц. Станимир Сираков, рентгенологът д-р Марин Пенков и анестезиологът д-р Любомир Падарски. Значителен световен опит с такива случаи няма, затова решават да изберат подход, при който най-важното е да се ограничи кръвозагубата.

Пристъпват към селективно запушване на голяма част от хранещите съдове на тумора, под рентгенов и термографски контрол. Процедурата по емболизацията продължава 4 часа.

Няколко дни след емболизацията лекарите пристъпват към самото отстраняване на туморната маса. Въпреки, че кръвоснабдяването на тумора вече е значително ограничено, по време на операцията, продължила цял ден пациентът губи 2 литра кръв, на няколко пъти се оказва на ръба на хиперволемичен шок и е на границата между живота и смъртта.

Ранният следоперативен период е тежък, но Железният човек не се предава! Вече се храни сам. В момента провежда активна рехабилитация, започва да сяда и да се изправя до леглото. Най-страшното вече е минало и лекарите са оптимисти, че в близко време ще бъде изписан от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, а след това ще бъде наблюдаван в продължение поне на година.

„Случаят на Божидар поражда някои тревожни въпроси. Как е възможно това да се допусне в България, която е страна-член на ЕС?. Явно е, че в системата има големи пропуски, след като се е допуснало един човек с толкова видими симптоми за сериозно заболяване повече от две години да не бъде диагностициран“, коментира д-р Найденов.

Според доц. Васил Каракостов, началник на Клиниката по неврохирургия, за да добие тези размери, туморът се е развивал поне 10 години и е много странно как не е бил дигностициран досега. Той призна, че в Клиниката тепърва ще умуват как да възстановят разходите си от сложната интервенция, тъй като случаят е казуистика и няма как да бъде обхванат от стандартните пътеки по Здравна каса.

„Въпреки че всяко нещо струва пари, за нас винаги на първо място е да помогнем на пациента и след това всичко останало“, коментира началникът на Клиниката.

На пресконференцията стана ясно, че при действащата регулация НЗОК заплаща 3900 лв. на болницата за тази интервенция, като изключително скъпите консумативи трябва да се поемат от самия пациент. В Белгия операцията струва между 30 000 и 35 000 евро.

Д-р Найденов, главният герой в историята на Божидар, апелира към всички, които имат възможност, да помогнат на семейството на мъжа, който независимо от успеха на операцията, още дълго време ще бъде „извън строя“.

„Железният човек заслужава нашата подкрепа. Въпреки че е инвалид, той нито за секунда не е спирал да работи и да се грижи за прехраната на семейството си“, споделя неврохирургът.

А това е дарителската сметка на Божидар: 

Дарителска банкова сметка в ООБ: Божидар Етрополски
BG16 UBBS 8448 4010 5014 13BIC / SWIFT: UBBSBGSF

  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   WEQL

User Avatar Деница 17.11.2019 09:52:25

Здравейте, Успех на Божидар! Между края на сметката в статията и думата BIC няма интервал, което пречи на директното копиране на сметката и в частност на даренията.

Още от Новини