burevestnik.bg - Мобилна версия


"Искам бебе": Законодателството за репродукцията трябва да се промени и да се финансират донорските програми

Има много двойки между 27 и 35 години, които също имат нужда от донорски материал, посочват още от там

„Законодателството за репродукцията у нас трябва да се промени и да се финансират донорските програми“. Това каза пред БНР Венислава Гарсия, координатор и психолог на фондация „Искам бебе“ за област Плевен.

„Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар, когото да почувстват като своя лекар, който ще ги доведе до щастливия финал. Не са информирани и откъде могат да получат финансова помощ за инвитро процедури, както и за изследванията, които трябва да направят“, коментира тя.

Венислава Гарсия посочи данни, които показват, че само малка част от процедурите се финансират от държавата:

„Досега те не се финансират. За миналата година са проведени 14 000 инвитро процедури, а от фонда са финансирани само 5500. Това означава, че всички останали са самофинансирали процедурите си. Има много голям недостиг, дори има нужда от много повече средства от тези, които в момента са отпуснати“.

По думите й законът съдържа ограничения жените да не използват донорски материал, а само собствени яйцеклетки и сперматозоиди от партньора, или ако има неоткрит стерилитет, инвитро процедурата следва да е предшествана от 4 инсеминации, които също струват доста пари. По тази причина от „Искам бебе“ настояват тези ограничения да отпаднат.

„Защото, за съжаление, вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал. Има много двойки между 27 и 35 години, които имат нужда от донорски материал. Това са млади хора. Причините могат да бъдат много – медицински, стрес, изчерпване на яйчниковия резерв. Има много семейства, които нямат финансова възможност и са обречени да останат без деца“, споделя Гарсия и дава пример със себе си и своето дете, заченато инвитро – първата им процедура, която била неуспешна, е струвала 15 000 лева.

„Преди 7 години сме теглили кредит. Втората ни беше 8000 лева. Не се получи процедурата. Тези кредити ще ги връщаме докато дъщеря ни стане абитуриентка най-вероятно. Апелът ми е към държавата – само за миг да влязат в нашите сърца!“

Днес по инициатива на фондацията в Плевен се провежда кръгла маса с участието на институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми, като целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране.

На благотворителния коледен базар в града ще се набират средства, които ще бъдат предоставени на случайно избрана двойка.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   W8nX

User Avatar ИСКАМ БЕБЕ 20.12.2024 13:20:00

Трябва здраво мандръсане

Още по темата